13:36 / 01.09.2021
1350
99 nafar turli soha vakillari Qoraqalpog‘iston Respublikasining davlat mukofotlari bilan taqdirlanishdi

Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Prezidiumi «O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30 yilligi munosabati bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasining davlat mukofotlari bilan taqdirlash to‘g‘risida»gi qarori qabul qilindi.

Unga ko‘ra, bir guruh qoraqalpog‘istonliklar Qoraqalpog‘iston Respublikasining davlat mukofotlari bilan taqdirlanishdi:

«Qoraqalpog‘iston Respublikasi xalq rassomi»

Aytmuratov Barliqbay Aytmuratovich – Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat akademik musiqali teatrining sahnalashtiruvchi rassomi.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan san'at arbobi»

Tadjimuratov Daribay Xodjamuratovich – O‘zbekiston badiiy akademiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘limi a'zosi, Chimboy tumani.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan artist»

Usenov Markabay Baltabayevich – Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat akademik musiqali teatrining vokal artisti.

Seytmuratova Lida Daryabayevna – O‘zbekiston davlat filarmoniyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘limining «Amu tolqyny» ansamblining raqqosasi.

Siytimov Ikromjon Maxsadbayevich – Amudaryo tumani «Qilichboy» madaniyat markazi rahbari.

Shamuratova Klara Ashirovna – Qoraqalpoq davlat yosh tomoshabinlar teatri aktrisasi.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi»

Ganiyeva Baxit Sadikovna – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Apparati umumiy bo‘lim bosh mutaxassisi.

Qaipnazarov Maxset Bayniyazovich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Arxiv ishi boshqarmasi boshlig‘i.

Pirnazarova Aygul Pirnazarovna – Qoraqalpog‘iston Respublikasi I.V.Savitskiy nomidagi davlat san'at muzeyining etnografiya bo‘limi boshlig‘i.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan fan arbobi»

 Ismaylov Uzaqbay Yembergenovich – Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali Dehqonchilik, qishloq xo‘jalik ekinlari seleksiyasi va urug‘chiligi kafedrasi professori.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiysi»

Abdigapbarov Saparbay – Mehnat faxriysi.

Almuratov Azat Nazarimbetovich – Amudaryo tumani hokimligining tashkiliy-nazorat guruhi yetakchi mutaxassisi, O‘zbekiston davlat tashkilotlari va jamoat xizmati xodimlari kasaba uyushmasi Amudaryo tumani Kengashi raisi.

Yeshimbetov Xalilla Bekimbetovich – O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi raisi.

Ibragimov Axmet Mamutovich – Mehnat faxriysi.

Ismaylova Abadan – Qoraqalpoq davlat universiteti katta o‘qituvchisi.

Kalenov Beruniy Duysenbayevich – O‘zbekiston Respublikasi davlat xavfsizlik xizmati Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha boshqarmasi 63451-harbiy qism xodimi.

Romanov Tajibay Niyetullayevich – “Yuksalish” umummilliy harakati Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy bo‘limi boshlig‘i, O‘zbekiston «Milliy tiklanish» demokratik partiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi raisi.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan trener»

 Jiyemuratov Dauirbek Keunimjayevich – Olimpiya va milliy sport turlari bo‘yicha Nukus oliy sport mahorati maktabi qilichbozlik sport turi bo‘yicha trener-o‘qituvchisi.

Kim Robert Sergeyevich – Olimpiya va milliy sport turlari bo‘yicha Nukus oliy sport mahorati maktabi taekvondo VTF sport turi bo‘yicha trener-o‘qituvchisi.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi»

 Boltaboyev Sharofiddin Pulat o‘g‘li – Sportning dzyudo turi bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a'zosi.

Berdimuratov Jalgasbay Karlibay uli – Sportning yunon-rum kurashi turi bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a'zosi.

Dayibekova Zaynab Kazbekovna – O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti Nukus filiali talabasi, qilichbozlik sport turi bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a'zosi.

Mamutov Sherzod Azamatovich – Qoraqalpoq davlat universiteti talabasi, qilichbozlik sport turi bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a'zosi.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sog‘liqni saqlash xodimi»

 Artikov Adil – Qoraqalpog‘iston Respublikasi U.Xalmuratov nomidagi Respublika ko‘p tarmoqli tibbiyot markazining reanimatsiya-anesteziologiya bo‘limi shifokori.

Mambetkarimov Gayrat Abdikarimovich – Qoraqalpog‘iston tibbiyot instituti pediatriya kafedrasi mudiri.

Turemuratov Timur Kalbayevich – U.Xalmuratov nomidagi Respublika ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi nevrologiya bo‘limi boshlig‘i.

Tadjiyev Botir Mirxashimovich – Respublika ixtisoslashtirilgan epidemiologiya, mikrobiologiya, yuqumli va parazitar kasalliklar ilmiy-amaliy tibbiyot markazi direktori.

 

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan jurnalist»

 Nurillayev Joldasbay – Taxiatosh tumanidagi 4-sonli umumta'lim maktabining ijodiy targ‘ibotchisi.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan iqtisodchi»

Abdaliyeva Gulaim Rafikovna – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining bo‘lim boshlig‘i.

Djumamuratov Ruslan Tanatarovich – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati.

 

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yurist»

Adilov Abilay Agitayevich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi sudi raisining o‘rinbosari – jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov kollegiyasi boshlig‘i.

Nurjanov Azat Djanabayevich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining safarbarlik, huquqni muhofaza qilish organlari hamda favqulodda vaziyatlar masalalari bo‘yicha bo‘limi bosh mutaxassisi.

Reymova Zuxra Abatbayevna – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Qonuniylik, sud-huquq va korrupsiyaga qarshi kurash masalalari bo‘yicha qo‘mita raisi.

Shilmanov Joldasbay Djanabayevich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi jinoyat qidiruv boshqarmasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari – o‘zgalar mulkini talon-toroj qilishga qarshi kurashish bo‘limi boshlig‘i.

 

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sanoat xodimi»

Aminov Aminboy Atoxonovich – «Urgenchtransgaz» unitar korxonasi direktori.

Raxmetov Serikbay Xalbayevich – Ellikqal'a tumani “AGRO EKSIM GOLD” mas'uliyati cheklangan jamiyati tashkilotchisi.

Trubnikov Oleg Gennadiyevich – «Taxiatosh issiqlik elektr stansiyasi» aksiyadorlik jamiyati uskunalarni ta'mirlash va sinov uchastkasi turbinalarini rostlash tizimi ustasi.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan transport xodimi»

Radjapov Gafurjan Yuldashevich – Mehnat faxriysi.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan kommunal, maishiy va savdo sohasi xodimi»

Dosnazarov Adilbek Alliyarovich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vaziri.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan qishloq xo‘jaligi xodimi»

Adenbayeva Turdigul – Qo‘ng‘irot tumani «Altynkɵz-Sartur» biolaboratoriyasi boshlig‘i.

Qdirniyazov Orazbay Maxamatdinovich – Qarao‘zak tumani “Elesta” fermer xo‘jaligi rahbari.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan irrigator»

Primov Ulugbek-Kutlimurat Alimbayevich – Beruniy nasos stansiyalari va energetika boshqarmasi boshlig‘i.

«Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan chorvador»

Djumaniyazov Islambek Muminovich – Ellikqal'a tumani «Islom nasl chorva» mas'uliyati cheklangan jamiyati rahbari.

 

“Ardaqly nuranyy” ko‘krak nishoni bilan:

Aimbetov Izzet Qalliyevich – O‘zbekiston Respublikasy fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi qaraqalpaq tabiiy fanlar ilmiy tadqiqot instituti Geologiya laboratoriyasi boshlig‘i.

Atirao‘bayev Sultan – Mehnat faxriysi.

Bauatdinov Sali Shayxovich – O‘zbekiston Respublikasy fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi qaraqalpaq tabiiy fanlar ilmiy tadqiqot instituti kimyo laboratoriyasi katta ilmiy xodimi.

Dauletbayev Nurlibay – O‘zbekiston va Qoraqalpog‘iston yozuvchilar uyushmasi a'zosi.

Jiyemuratov Turkmenbay Sadikovich – Nukus davlat pedagogika instituti umumiy pedagogika va psixologiya kafedrasi dotsenti.

Jubantayeva Durya – Nukus shahri “Nao‘ryz” mahalla fuqarolar yig‘ini raisining obodonlashtirish, tomorqa yer va tadbirkorlik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari.

Ibragimov Tolibay Tursinbay uli – Mehnat faxriysi.

Kogay Yevgeniy Aleksandrovich – Olimpiya milliy sport tүrleri bo‘yicha Nukus sport mektebi basketbol bo‘yicha trener-o‘qituvchisi.

Kaukishev Murat Kosbatirovich – Olimpiya milliy sport turlari bo‘yicha Nukus sport maktabi erkin kurash bo‘yicha trener-o‘qituvchisi.

Matyakubov Baxtiyor Kodirovich – Beruniy tumani sanitariya epidemiologiya osoyishtalik va jamoat salomatligi bo‘limining epidemiologiya va immunoprofilaktika bo‘limi boshlig‘i.

Madiyarov Baxtiyar Smetovich – “Qaraqalpaqfilm” kinostudiyasi direktori.

Matkeshov Qriqbay – Mehnat faxriysi.

    (marhum)

Orazshayev Mirzamurat Allamuratovich – Xo‘jayli tumani “Mahalla” xayriya fondi boshlig‘i.

Rimov Ashirbay – Mehnat faxriysi.

Smaylov Bisen – Mehnat faxriysi.

Tadjiniyazov Sultan Saparbayevich – Amudaryo tumani tibbiyot birlashmasi xirurgiya bo‘limi urolog-xirurg shifokori.

Tarixov Maksetbay Ametovich – Nukus ixtisoslashtirilgan madaniyat maktabi o‘qituvchisi.

Tursinbekov Jarilqap – Mehnat faxriysi.

Utemuratov Kengesbay Yeshmuratovich – Mehnat faxriysi.

Shamshetov Sarsenbay Nuratdinovich – O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi ilmiy ishlab chiqarish markazining Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘limi boshlig‘i.

Yuldashev Rustem – Mehnat faxriysi.

 

«O‘atan pidayysy» ko‘krak nishoni bilan:

Almaganbetova Ulbosin Kartjanovna – Qoraqalpog‘iston Respublikasi ko‘p tarmoqli tibbiyot markazining gematologiya bo‘limi boshlig‘i.

Atabayev Amangeldi Aytbayevich – Qo‘ng‘irot tumani irrigatsiya bo‘limining 6-darajali ekskavator mashinisti.

Mkrtichev Tigran Konstantinovich – Qoraqalpog‘iston Respublkasi I.V.Savitskiy nomidagi davlat san'at muzeyi direktori.

Annayev Narbay Asamatdinovich – «Uz-Kor-Gas» qo‘shma korxonasi mas'uliyati cheklangan jamiyati boshlig‘ining o‘rinbosari.

Bayjanov Gulmurat Sayitovich – Xo‘jayli tumani “Anvar Qangly” fermer xo‘jaligi traktorchisi.

Baymuratova Jamilya Gaybullayevna – Nukus shahar shifoxonasining nevrologiya bo‘limi boshlig‘i.

Begaliyev Salamat Maksetbayevich – Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazining Qoraqalpog‘iston filiali direktori.

Berdimuratova Jamilya Menglibekovna – «O‘zbekekspertiza» aksiyadorlik jamiyatining «Qoraqalpoqekspertiza» mas'uliyati cheklangan jamiyatining sho‘ba xo‘jaligi direktori.

Bekmuratov Toqtasin Atamuratovich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Apparati axborot-tahlil bo‘limi boshlig‘i.

Genjyemuratov Jyetkerbay Jamgurbayevich – Qarao‘zak tumani madaniyat bo‘limiga qarashli markaziy madaniyat markazining “Aydyn” ashula va raqs xalq jamoasi badiiy rahbari.

Yerejyepov Artiqbay Abillayevich – Nukus shahar 1-sonli Yesjan baqsi nomidagi bolalar san'at maktabi direktori.

Yernazarov Rustam Reymbayevich – Olimpiya va milliy sport turlari bo‘yicha Nukus oliy sport mahorati maktabi yunon-rum kurashi trener-o‘qituvchisi.

Jaksimuratov Quo‘anishbay Berkinbayevich – O‘zbekiston «Milliy tiklanish» demokratik partiyasi Qarao‘zak tumani Kengashi raisi.

Israilov Umidjan Tulkunovich – «Uz-Kor Gas» qo‘shma korxonasi mas'uliyati cheklangan jamiyati rahbari.

Ismetullayev Ongalbay Pishatdinovich – Qanliko‘l tumani obodonlashtirish boshqarmasining atrofni, ko‘chalarni va maydonchalarni mexanizm va qo‘l yordamida tozalash bo‘limi ishchisi.

Kazakov Baxramjon Allayarovich – Qoraqalpoq davlat universitetining «Jismoniy madaniyat» kafedrasi katta o‘qituvchisi.

Maxambetov Nag‘met Raxmetovich – Mo‘ynoq tumani ichki ishlar bo‘limining huquqbuzarliklar profilaktikasi bo‘limi profilaktika inspektori.

Mustafayev Jaxongir Ibodullayevich – «Qo‘ng‘irot soda zavodi» mas'uliyati cheklangan jamiyati bosh direktori.

Palibekov Kayrat Almatbayevich – Bo‘zatov tumani obodonlashtirish boshqarmasi boshlig‘i.

Pirniyazova Natalya Vasilevna – Qoraqalpoq davlat universiteti «Pedagogika va psixologiya» kafedrasi katta o‘qituvchisi.

Seytimbetov Aybek Baxtiyarovich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining Axborot-tahlil boshqarmasi boshlig‘i.

Satullayev Bayrambay Sharafatdinovich – Olimpiya va milliy sport turlari bo‘yicha Nukus oliy sport mahorati maktabi dzyudo sport turi trener-o‘qituvchisi.

Tursinbayev Muratbay Yerejyepbayevich – «Respublika maxsus aloqa bog‘lamasi» davlat unitar korxonasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi maxsus aloqa bog‘lamasi boshlig‘i.

Turimbetov Abat Jalgasbayevich – Mo‘ynoq tumani o‘rmon xo‘jaligi ishchisi.

Utegenov Baxadir Uzakbayevich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Apparati tashkiliy-nazorat bo‘limi boshlig‘i.

Xudaybergenov Omirbay Urazbayevich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Prokuraturasining bo‘lim boshlig‘i.

Xajibayev Amanboy Bazarboyevich – “Qoraqalpoq suv ta'minoti” mas'uliyati cheklangan jamiyatiga qarashli Amudaryo tumani filiali ustasi.

Xojyekeyev Batirbay Saparbayevich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Apparati qo‘mitalar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i.

Shimbergenov Azat Adilbayevich – Nukus shahri “NUKUS EVRO STROY” mas'uliyati cheklangan jamiyati direktori.

 

«Үmit ushqyny» ko‘krak nishoni bilan:

Dauletbayeva Miyasar Kilishbayevna – Nukus shahar 1-sonli ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchisi.

Jumamuratova Xurliman Polat qizi – Nukus shahar 12-sonli umumta'lim maktabining yoshlar yetakchisi.

Sarsenbayev Dauletbay Baktibayevich – Qoraqalpoq davlat universiteti magistranti.

Sadikov Kamal Oktyabr uli – Qoraqalpoq davlat universiteti talabasi.

Tatlimuratova Jansulio‘ Alibekovna – Nukus olimpiya zaxiralari kolleji o‘quvchisi.

Yusupbayeva Shaxribanu Alliyar qizi – Shumanay tumani “Shomanay-Shamenay” mas'uliyati cheklangan jamiyati rahbari.

Eslatib o‘tamiz, bundan oldin Prezident farmoniga ko‘ra, bir guruh qoraqalpog‘istonliklar davlat mukofotlari bilan taqdirlangandi.

Top