Сибига Украинанинг Гуржистондаги муваққат ишлар вакилини чақиртириб олди
Андрей Сибига Украинанинг Гуржистондаги дипломатик миссияси раҳбари Михаил Харишин чақиртириб олинишини эълон қилди ва буни «уришаётган давлат дипломатияси ҳақиқатларини тўлиқ тушунмаслиги» билан изоҳлади. Вазир, шунингдек, ўз ўринбосарини ишдан бўшатишни таклиф қилди.
Андрей Сибига Фото: Vesa Moilanen/IMAGO/Global Look Press
Украина Ташқи ишлар вазирлигининг янги раҳбари Андрей Сибига Украинанинг Гуржистондаги муваққат ишлар вакили Михаил Харишинни чақиртириб олишга қарор қилди, шунингдек, вазир ўринбосари Ирина Боровецни ишдан бўшатиш таклифини киритди. Бу ҳақда Сибига 8 сентябр, душанба куни кечқурун Украина элчилари ва бош консуллари билан учрашувдан сўнг Facebook ижтимоий тармоғида ёзган ва у вақтинчалик ишлар вакилининг Гуржистондаги узоқ муддатли хизмат сафарини ишининг ёмонлиги туфайли тугатишга қарор қилганини таъкидлаган.
«Украинская правда» нашрининг аниқлик киритишича, август ойида Михаил Харишин Украина бир вақтлар Гуржистонга янги элчи тайинлаш учун Тбилисининг розилигини олганини, аммо бунга Гуржистон расмийлари тушунарсиз риторикаси тўсқинлик қилганини айтди.
Андрей Сибига, шунингдек, унга ишониб топширилган вазирликдаги биринчи кадрлар қарорлари ҳақида ҳисобот берганини айтди. «Вазирликда янги тузилма бўлади, элчихона жадваллари қайта кўриб чиқилади, бунинг учун бизга барча шарт-шароит яратилади – етакчи олий ўқув юртлари раҳбарлари билан учрашув режалаштирилган», — деб ёзади у.
Украина Олий радаси Андрей Сибигани ТИВ раҳбари этиб тайинлади
Украина Олий радаси 5 сентябр куни бўлиб ўтган йиғилишда Ташқи ишлар вазирлиги раҳбарининг собиқ биринчи ўринбосари Андрей Сибигани мамлакат ташқи сиёсат идораси янги раҳбари этиб тайинланди, деб хабар берди «Овоз» фракцияси аъзоси Ярослав Железняк. Қарор 258 овоз билан қабул қилинди. Ҳеч ким бунга қарши чиқмади.
Сибига Украина Ташқи ишлар вазирлиги раҳбари лавозимида 2020 йил мартидан буён идорани бошқариб келган Дмитрий Кулеба ўрнини эгаллади. Бир кун олдин у истеъфога чиқиш ҳақида ариза берган. Кулеба ташаббуси Олий раданинг ўша йиғилишида маъқулланди - 240 парламентарий уни ёқлаб овоз берди, бири қарши чиқди, яна 45 нафари бетараф қолди.