Маъмурий судларга шикоят қилишда давлат божи ундирилмайди
Ўзбекистонда, 2024 йил 1 январдан бошлаб, маъмурий судларга шикоят қилишда фуқаро ва тадбиркорлик субъектларидан давлат божини ундирмаслик, бунда давлат божини ишни кўриб чиқиш натижаси бўйича айбдор тарафдан ундириш тартиби жорий этилади.
Тегишли қонун лойиҳаси 2023 йил 1 октябргача Қонунчилик палатасига киритилиши керак. Бу – янги таҳрирдаги конституцияни рўёбга чиқаришга доир президент фармонида белгиланди.
Бундан ташқари, шартномавий ва бошқа фуқаровий-ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган жавобгарлик чоралари маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги қонунчиликдан чиқариб ташланади. Фармонда бу топшириқ ижроси учун 2 ой муддат кўрсатилган.
Масъулларга, 2024 йил 1 январга қадар, қонунчилик базасини тўлиқ хатловдан ўтказиб, унда белгиланган ҳуқуқий таъсир чораларини мутаносиблик принципига мувофиқлаштириш бўйича таклифлар киритиш топширилди.
Шунингдек, янги таҳрирдаги конституциянинг 29-моддасида белгиланган давлатнинг ҳуқуқбузарликлардан жабрланганларга етказилган зарарнинг ўрни қопланиши учун шарт-шароитларни яратиш мажбурияти тўлиқ рўёбга чиқарилишини таъминлашга қаратилган механизмларни назарда тутувчи президент қарори лойиҳаси ишлаб чиқилади. Лойиҳа 2 ой муддатда президент администрациясига киритилиши зарур.