Менга кўп қўнғироқлар бўлади. Бу ерда жисмоний ва руҳий босимлар бўлгани ҳақида сўрашади. Алҳамдулиллаҳ, ҳаммаси яхши. Қамоқдаги муҳит ўзгарган, маҳкумларга муносабат бугун бошқача. Инсонийлик ва қонунийлик тамойилларга асосан муносабатда бўлишади.
Қамоқда яшаш барибир мураккаб. Бу ерда жиноятчилар бор, турли феъл-атворли одамлар бор. Албатта, уларнинг ҳар бирини тилини топиш осон эмас...
Ниятларим – шахсий ҳаётни ўз ўрнига қўйиш. Ота-она хизматида бўлиш. Олий таълимда магистратурани биринчи босқичини якунлаганман, иккинчи босқичдан тиклаш керак. Қолаверса, Алишер Навоий бобомизнинг асарларини, миллий меросимизни ўрганиш, шарҳлаш, халқимизга уларни етказишни қалбимга тугиб қўйганман.
Ёшлик жуда катта имкониятлар, қизиққонлик, шижоат даври. Ҳаётни англамаган пайтда кичик бир ноҳақликни кўрса ҳам инсон ёниб кетади, бироз шошиб муносабатда бўлиши мумкин.
адабиётшунос олим Акром Малик (Маликов)
Ёшларга айтмоқчиманки, албатта ноҳақлик қаршисида сукут сақламаслик керак. Инсон унга қарши туриши зарур. Фақат содир бўлаётган ўша воқеанинг моҳиятига, замирига назар солишни ўрганиш жуда муҳим. Асосийси, қалбдаги ниятни тўғри қилиш керак.
Сўзим сўнгида айтмоқчиман – яхшими ёмонми бир йўлни босиб ўтдик. Ўзимиздами, хорижда бўладими, сиёсий фаолият билан шуғулланаётган шахслардан менинг шахсимни ёки фаолиятимни сиёсийлаштирмасликни илтимос қиламан.
Чунки мен бундан кейинги фаолиятимни, бутун диққат эътиборимни илмий изланишларга бағишламоқчиман. Фурсатдан фойдаланиб яна бир бор имконият берганлари, ишонч ва янги ҳаёт саҳифаларини очишда менга шароит ҳозирлаб берганлари учун муҳтарам президентимизга аввало ўзим, ота-она, ёру-дўстларим номидан чин дилдан, самимий миннатдорлик билдираман.
Абдулҳамид Маликов, отаси:
– Ўғлимиз эсон-омон бағримизга қайтгани учун Аллоҳга беҳисоб шукрлар бўлсин, президентимизга алоҳида миннатдорчилик билдираман. Ёши саксондан ошган онам набирасини туну-кун кутарди, мана, шукрки дийдорлашиш насиб қилди.
Энди ўғлимиз илм йўлида астойдил шуғулланади, Ҳазрат Навоийнинг меросини ўрганишни янги босқичга олиб чиқади. Насиб қилса, Акромжоннинг ўқишини ҳам тиклаймиз, домлалари ўзлари бу масалада боғланишди, илмий ишларини ҳам давом эттиради.
Аллоҳ насиб қилса, яқинда ўғлимизни уйлантирамиз, тўйларга келасизлар, хурсандчилигимизга шерик бўласизлар.
Аброр Зоҳидов суҳбатлашди.
Тасвирчи – Дониёр Якубов.