Қишлоқ хўжалиги техникалари бўйича президент қарори қабул қилинади
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталида “Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалиги техникаси ва технологияларини сертификатлаш ва синаш давлат марказини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги президент қарори лойиҳаси жойлаштирилди.
Қуйидагилар қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникаларни синаш тизимини ислоҳ қилишнинг энг муҳим йўналишлари этиб белгиланади:
қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникалар, қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришнинг ресурстежамкор замонавий технологиялари синовларини техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги амалдаги ҳужжатларни халқаро стандартлар талаблари асосида такомиллаштириш;
қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникалар, уларнинг агрегатлари ва қисмлари Ўзбекистон Республикаси тупроқ-иқлим шароитларида самарали қўлланилиши ва уларнинг ишончлилигини текшириш мақсадида барча турдаги (давлат, дастлабки, қабул, даврий, малака, тур, сертификация ва такрорий) синовларни ўтказиш;
уларнинг техник тавсифларини техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга мувофиқлигини аниқлаш мақсадида сертификатлаш ишларини ривожлантириш;
замонавий қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникаларни қўллаган ҳолда қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда ресурстежамкор замонавий ва илғор технологиялар синовларини ўтказилишини босқичма-босқич жорий этиш;
қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникаларни синаш учун ажратилган синов полигони ер ресурсларидан самарали фойдаланиш;
моддий техника базани мустаҳкамлаш ва синов лабораторияларини замонавий асбоб-ускуна ва жиҳозлар билан таъминлаш;
соҳани малакали кадрлар билан таъминлаш ҳамда ходимларни моддий рағбатлантиришни яхшилаш учун зарур шарт-шароитлар яратиш.
Марказ директори:
а) Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади;
б) Марказ директорининг ўринбосарлари Марказ директорининг тақдимномасига биноан Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади.
Марказнинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгиланади:
қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникалар, қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришнинг ресурстежамкор замонавий технологияларини синовлардан ўтказиш бўйича техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги стандартлар, услубий ҳужжатлар ва нормативларни такомиллаштириш;
қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникалар, уларнинг агрегатлари ва қисмларини сертификатлаш, барча турдаги (давлат, дастлабки, қабул, даврий, малака, тур, сертификация ва такрорий) синовларни ўтказиш;
замонавий қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникаларини қўллаган ҳолда қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда ресурстежамкор замонавий ва илғор технологиялар синовларини ўтказиш;
давлат илмий-техник дастурлари доирасида илмий-тадқиқот ва тажриба-синов ишларини амалга ошириш;
қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникаларни синаш соҳасида ривожланган давлатларнинг синов марказлари билан ҳамкорлик қилиш, соҳага инновацион лойиҳалар ва инвестицияларни жалб қилиш, малакали мутахассис ва кадрлар тайёрлаш.
Белгилаб қўйилишича, Марказ:
қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникалар, уларнинг агрегатлари ва қисмлари, қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда ресурстежамкор замонавий технологияларни синовларини ва сертификатлаштириш ишларини ўтказиш соҳасида Республикада ягона давлат ташкилоти ҳисобланади;
илмий-тадқиқот фаолиятини амалга ошириш хуқуқига эга бўлган давлат илмий муассасаси шаклидаги юридик шахс бўлиб, у Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги техникаси ва технологияларини сертификациялаш ва синаш давлат марказининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари, халқаро молия институтлари, хорижий ва донор ташкилотларнинг грантлари, шартномалар бўйича бажариладиган ишлардан олинадиган даромадлар, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади;
ходимларига Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги марказий аппарати ходимлари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш, моддий рағбатлантириш ва ижтимоий ҳимоя шартлари татбиқ этилади.
Шундай тартиб ўрнатиладики, унга мувофиқ:
а) Республикада ишлаб чиқарилаётган ва импорт қилинаётган барча турдаги қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникалари мулкчилик шаклидан қатъий назар Ўзбекистон Республикаси тупроқ-иқлим шароитларида техникаларни самарали қўлланилиши ва уларнинг пухталик кўрсаткичларини текшириш мақсадида Марказда мажбурий тартибда синовдан ўтказилади;
б) Марказнинг қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникаларни синовдан ўтказиш ишларини бажариш бўйича келгуси йил учун синовларни амалга ошириш режаси соҳага тааллуқли ташкилотлар ҳамда хусусий таъминот корхоналари томонидан кейинги йил учун режалаштирилган қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникаларини ишлаб чиқариш ва импорт қилиш ҳажми бўйича тақдим этилган маълумотлари асосида ишлаб чиқилади ва Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан тасдиқланади.
в) Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясининг республикада фойдаланилаётган қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникаларда тез-тез такрорланадиган носозликлар тўғрисидаги маълумотлари асосида Марказ томонидан такрорий синовлар ўтказилади;
г) Республикада ишлаб чиқарилган қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникалар қуйидаги муддатларга қатъий риоя этган ҳолда даврий синовларга тақдим қилинади:
тракторлар ва ўзиюрар машиналар - ҳар икки йилда бир марта;
қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив машиналари - ҳар уч йилда бир марта;
мунтазам равишда туркумлаб импорт қилинадиган (бир йилда 5 та ва ундан ортиқ) қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникалари - ҳар икки йилда бир марта;
д) Марказ Республика машинасозлик корхоналари томонидан ишлаб чиқариладиган ва импорт қилинадиган қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникалари ҳамда замонавий ва илғор технологияларининг ягона давлат реестрини юритади. Бунда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришида қўллаш учун қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникалар ягона давлат реестрига киритилган техникаларгина республикада фойдаланишга рухсат этилади;
е) биринчи бор синовга тақдим қилинаётган қишлоқ хўжалиги техникаларини аввалги синовлардан ижобий ўтган техникаларга солиштириш мақсадида “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ таркибига кирувчи ҳамда республиканинг мулкчилик шаклидан қатъий назар қишлоқ хўжалиги техникаларини ишлаб чиқарувчи барча маҳаллий корхоналарнинг ижобий синовдан ўтган қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникасининг намунаси 3 йил муддатдан кейин тегишли олий ўқув юртларига амалий машғулотларни ташкил этиш учун беғараз ўтказиб бериш шарти билан Марказга расмийлаштириб берилади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги бир ой муддатда қишлоқ хўжалиги ва мелиоратив техникаларини ягона давлат реестрига киритилмаган, белгиланган тартибда синовдан ўтмаган техникаларни етказиб берганлик ва фойдаланганлик учун жавобгарликни белгилаш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритади.
Марказ Тошкент вилояти, Янгийўл тумани, Гулбаҳор шаҳарча, Ёшлик кўчаси, 5-уйда жойлаштирилади.