«O‘zbektelekom» AK tomonidan «Xalqaro paketli kommutatsiya markazlari va ma'lumotlar uzatish tarmoqlarini kengaytirish» loyihasi doirasida Xalqaro paketli kommutatsiya markazi komplekslari modernizatsiya qilindi va shundan keyin XPKM komplekslarining umumiy o‘tkazish qobiliyati 10 marta: o‘zgartirilgan trafigi 110 Gbit/s.dan 1200 Gbit/s.gacha o‘sdi. Kompaniya tarif rejalarda e'lon qilingan tezlikni kafolatlab, 2018 yil 1 dekabrdan boshlab yangi kafolatlangan cheksiz tarif rejalarini ishga tushirishini aytgandi.
Kun.uz'ning Telegram-kanalida o‘tkazilgan va 28 mingga yaqin kishi ovoz bergan so‘rovnoma natijalariga ko‘ra, respondentlarning 74 foizi (20 mingdan ortiq kishi) internet tezligida o‘zgarishni umuman his etmaganini bildirgan, faqat 3 foizi (723 kishi) jiddiy va ijobiy o‘zgarish yuz berganiga ishonishini aytgan, 10 foiz respondent (3 ming) esa qanchadir miqdorda sifat oshganini e'tirof etgan.
Toshkent shahrida Internet qoplamasi hududlarga nisbatan ancha yuqori va sifatli bo‘lishini inobatga olib, Kun.uz so‘rovnomasini poytaxt ko‘chalarida ham davom ettirdik.
«Men his etmadim, to‘g‘risini aytaman», - deydi respondentlardan biri.
So‘rovnoma ishtirokchilardan biri aksiga olib ijtimoiy tarmoqlardagi uzilishni davomiy bo‘lib qolganini eslagan.
«Juda ham katta tezlik va'da qilishgandi. Ammo bu tezlikni faqat tushimizda ko‘ramiz. Uxlayotganimizda ishlayaptimi, bilmayman», - deydi boshqa shaxs.
Ayrim respondentlar sezilarli bo‘lmasa-da, tezlikning oshganini aytishmoqda. Ularga ko‘ra, bu o‘zgarish avvalgi tezlikdan 10 foiz darajada farqlanadi.
«O‘zbektelekom»ning bu masaladagi javobi juda jo‘n va sodda bo‘ldi. Unga ko‘ra, tezlik masalasi muayyan provayder yoki operator tarmog‘ining texnologiyalari va texnik imkoniyatlariga bog‘liq. Masalan, O‘zbekiston ichidan «olam»ga ulanishda tezlik oshgan, endigi masala - uni «hazm» qilib olish.
16:07 / 28.02.2025
Qaysi soha vakillari daromadlari oshishini ko‘proq kutyapti?
09:38 / 23.02.2025
Kun so‘rovi: bir oyda qancha kartoshka sotib olasiz?
14:45 / 08.02.2025
Kun so‘rovi: O‘zbekistonda iste’molchilar huquqlarini qaysi tashkilotlar himoya qiladi?