«Huquqbuzarliklar profilaktikasi faoliyatining asoslari to‘g‘risida»gi qonun loyihasi e'lon qilindi
Qonunning maqsadi huquqbuzarliklar profilaktikasi sohasidagi munosabatlarni tartibga solishdan iborat.
Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portalida “Huquqbuzarliklar profilaktikasi faoliyatining asoslari to‘g‘risida”gi qonun loyihasi e'lon qilindi.
Huquqbuzarliklar profilaktikasining asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
shaxsning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari himoya qilinishini ta'minlash;
huquqbuzarliklarning sodir etilishi sabablarini va ularga imkon berayotgan shart-sharoitlarni aniqlash, o‘rganish, muhokama qilish va bartaraf etish chora-tadbirlarini ko‘rish;
huquqbuzarlikdan jabrlanuvchilarni, huquqbuzarliklar sodir etishga moyil bo‘lgan, huquqbuzarlik sodir etgan, shu jumladan ilgari sudlangan va ozodlikdan mahrum etish joylaridan ozod qilingan shaxslarni ijtimoiy reabilitatsiya qilish va ijtimoiy moslashtirish;
jismoniy shaxslarning huquqbuzarlikdan jabrlanuvchiga aylanishi xavfini kamaytirish;
voyaga yetmaganlar nazoratsizligi, qarovsizligi, ular tomonidan huquqbuzarliklar yoki boshqa g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlar sodir etilishining oldini olish, ularga imkon beradigan sabablar va shart-sharoitlarni aniqlash hamda bartaraf etish;
voyaga yetmaganlarda qonunga itoatkorlik xulq-atvorini shakllantirish;
ijtimoiy vaziyati og‘ir bo‘lgan shaxs va oilalarni ijtimoiy-pedagogik reabilitatsiya qilish;
voyaga yetmaganlarni huquqbuzarliklar yoki boshqa g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarni sodir qilishga jalb etish hollarini aniqlash va ularga barham berish;
huquqbuzarliklar profilaktikasini bevosita amalga oshiruvchi va unda ishtirok etuvchi organlar hamda muassasalar faoliyatining o‘zaro hamkorligini ta'minlash va ularning faoliyatini muvofiqlashtirish.
Huquqbuzarliklar profilaktikasining asosiy prinsiplari quyidagilardan iborat:
- qonuniylik;
- insonparvarlik;
- tizimlilik;
- ishontirish usulining ustuvorligi;
- ta'sir ko‘rsatish chora-tadbirlarini farqlash va yakka tartibdagi yondashish.
Huquqbuzarliklar profilaktikasining turlari quyidagilardan iborat:
huquqbuzarliklarning umumiy profilaktikasi;
huquqbuzarliklarning yakka tartibdagi profilaktikasi;
huquqbuzarliklarning viktimologik profilaktikasi;
huquqbuzarliklarning maxsus profilaktikasi.