Ўзбекистон велоспорт Федерацияси таклифига биноан республикага ташриф буюрган машҳур велосипедчи, спорт устаси, Абдужапаров Жамолиддин 15-19 май кунлари велоспортнинг велотрек тури бўйича 2001-2002 йилларда туғилган ўсмирлар ва қизлар, 2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмирлар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионатини бевосита кузатиш учун Наманган вилоятига ташриф буюрди.

Мазкур мусобақадан кўзланган асосий мақсад велоспортнинг велотрек тури бўйича спортчиларнинг малакасини ошириш ва пировардида миллий терма жамоа сафига кучли спортчиларни жалб этишдан иборатдир.

Мазкур мусобақа Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 9 мартдаги “2020 йил Токио шаҳрида (Япония) бўлиб ўтадиган ХХХII ёзги Олимпия ва ХVI Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини муносиб тайёрлаш тўғрисида”ги ПҚ-2821-сон қарорининг чора-тадбирлар дастурида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитасининг "Велоспорт трек бўйича 2001-2002 йилларда туғилган ўсмирлар ва қизлар, 2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмирлар ўртасида Ўзбекистон чемпионатини ўтказиш тўғрисида"ги 2017 йил 4 майдаги 307-сон Буйруғига асосан жорий йилнинг 15-19-май кунлари Наманган вилояти Наманган шаҳрида ўтказилди.

2001-2002 йилларда туғлиган ўсмир ёшлар ўртасидаги 3 километрга жамоавий тақиб пойгаларида:

1-ўрин Шукуров Тимур, Стенковой Никита, Привалов Егор, Забиров Дамир, Курбанов Тимур;

2-ўрин Ўктамов Акмал, Шарипов Маҳмуд, Исматов Ботир, Озодбеков Фазлиддин;

3-ўрин Утешов Жафар, Востриков Данил, Сирко Дмитрий, Бабаев Аброр, Усманов Рустамга насиб этди.

2003-2004 йилларда туғлиган кичик ёшдаги ўсмир ёшлар ўртасидаги 3 километрга жамоавий тақиб пойгаларида:

1-ўрин Гафаров Арслан, Гореликов Сергей, Зарипов Давлатер, Асамов Алберт, Авезов Шержон;

2-ўрин Ваулин Никита, Мирзараҳимов Камрон, Ҳайдаров Роман, Ҳакимов Марат;

3-ўрин Исчанов Равшан, Пальчик Никита, Юрченко Данил, Отченко Данил, Богданов Романга насиб этди.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир қизлар ўртасида 2 айланали жамоавий спринт пойгасида ғолиб бўлганлар:

1-ўрин Захарова Елена, Кускова Янина;

2-ўрин Шарипова Александра, Куликова Анна;

3-ўрин Абдуллаева Шахноза, Хабибулина Алсу.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир қизлар ўртасида 2 айланали жамоавий спринт пойгасида ғолиб бўлганлар:

1-ўрин Каримова София, Отченко Анастасия;

2-ўрин Юлдашева Севинч, Мисюрина Маргарита;

3-ўрин Шмыгарева Алина, Кускова Анна.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир ёшлар ўртасидаги 2 айланали жамоавий спринт пойгасида ғолиблар:

1-ўрин Шукуров Тимур, Привалов Егор;

2-ўрин Абдуҳакимов Тимур, Ольшанский Ярослав;

3-ўрин Стенковой Никита, Забиров Дамир.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир ёшлар ўртасидаги 2 айланали жамоавий спринт пойгасида ғолиблар:

1-ўрин Гафаров Арслан, Гореликов Сергей;

2-ўрин Исчанов Равшан, Пальчик Никита;

3-ўрин, Ваулин Никита, Мирзарахимов Камрон, Хайдаров Роман.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир қизлар ўртасида 2 километрга яккалик тақиб пойгаси ғолиблари:

1-ўрин Кускова Янина;

2-ўрин Куликова Анна;

3-ўрин Шарипова Александра.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир қизлар ўртасида 2 километрга яккалик тақиб пойгасида ғолиб бўлганлар:

1-ўрин Каримова София;

2-ўрин Мисюрина Маргарита;

3-ўрин Отченко Анастасия.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир ёшлар ўртасидаги 18 айланали Скретч пойгаларида:

1-ўрин Сирко Дмитрий;

2-ўрин Исматов Ботир;

3-ўрин Шукуров Тимурга насиб этди.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир ёшлар ўртасидаги 10 айланали Скретч пойгалари ғолиблари:

1-ўрин Гафаров Арслан;

2-ўрин Ваулин Никита;

3-ўрин Исчанов Равшан.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир қизлар ўртасидаги 10 айланали Скретч пойгаларида ғолиб бўлганлар:

1-ўрин Каххарова Мадина;

2-ўрин Кускова Янина;

3-ўрин Захарова Елена.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир қизлар ўртасидаги 10 айланали Скретч пойгаларида:

1-ўрин Каримова София;

2-ўрин Мисюрина Маргарита;

3-ўрин Отченко Анастасияга насиб этди.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир ёшлар ўртасидаги спринт пойгаси ғолиблари:

1-ўрин Привалов Егор;

2-ўрин Уктамов Акмал;

3-ўрин Шукуров Тимур.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир ёшлар ўртасидаги спринт пойгасида ғолиб бўлганлар:

1-ўрин Гафаров Арслан;

2-ўрин Ваулин Никита;

3-ўрин Гореликов Сергей.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир ёшлар ўртасидаги яккалик тақиб пойгасида:

1-ўрин Шукуров Тимур;

2-ўрин Привалов Егор;

3-ўрин Исматов Ботирга насиб этди.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир ёшлар ўртасидаги яккалик тақиб пойгаси ғолиблари:

1-ўрин Гореликов Сергей;

2-ўрин Гафаров Арслан;

3-ўрин Пальчик Никита.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир қизлар ўртасидаги 500 метрга турган жойида ГИТ пойгаларида ғолиб бўлганлар:

1-ўрин Захарова Елена;

2-ўрин Кускова Янина;

3-ўрин Куликова Анна.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир қизлар ўртасидаги 500 метрга турган жойида ГИТ пойгаларида:

1-ўрин Каримова София;

2-ўрин Отченко Анастасия;

3-ўрин Мисюрина Маргаритага насиб этди.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир ёшлар ўртасидаги 500 метрга турган жойида ГИТ пойгалари ғолиблари:

1-ўрин Олышанский Ярослан;

2-ўрин Шукуров Тимур;

3-ўрин Привалов Егор.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир ёшлар ўртасидаги 500 метрга турган жойида ГИТ пойгаларида ғолиб бўлганлар:

1-ўрин Гафаров Арслан;

2-ўрин Ваулин Никита;

3-ўрин Гореликов Сергей.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир қизлар ўртасидаги спринт пойгасида:

1-ўрин Васильева Александра;

2-ўрин Захарова Елена;

3-ўрин Кускова Янинага насиб этди.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир қизлар ўртасидаги спринт пойгаси ғолиблари:

1-ўрин Каримова София;

2-ўрин Мисюрина Маргарита;

3-ўрин Дементьева Алекса.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир ёшлар ўртасидаги 48 айланали гуруҳ пойгаларида ғолиб бўлганлар:

1-ўрин Стенковой Никита;

2-ўрин Рахимбоев Бегзод;

3-ўрин Шарипов Махмуд.

2001-2002 йилларда туғилган ўсмир қизлар ўртасидаги 24 айланали гуруҳ пойгаларида:

1-ўрин Шарипова Александра;

2-ўрин Кускова Янина;

3-ўрин Куликова Аннага насиб этди.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир қизлар ўртасидаги 18 айланали гуруҳ пойгалари ғолиблари:

1-ўрин Отченко Анастасия;

2-ўрин Кускова Анна;

3-ўрин Каримова София.

2003-2004 йилларда туғилган кичик ёшдаги ўсмир ёшлар ўртасидаги 24 айланали гуруҳ пойгаларида ғолиб бўлганлар:

1-ўрин Гафаров Арслан;

2-ўрин Исчанов Равшан;

3-ўрин Мирзарахимов Камрон.

Чемпионат кўтаринки руҳда ўказилиб, якунда ғолиблар диплом ва эсдалик совғалар билан тақдирланишди.

Ж.Абдужапаровнинг ташриф дастури 19 май куни ниҳоясига етди ва шу куни Италияга кузатиб юборилди.