Sifatni yo‘qotmasdan mahalliylashtirish: YuRiYa-FARM O‘zbekistonda qanday faoliyat yuritmoqda?
Ishlab chiqarish, standartlar va Markaziy Osiyo bozoriga uzoq muddatli yondashuv.
Foto: YuRiYa-FARM
Xalqaro farmatsevtika kompaniyalari yangi bozorlarga kirib kelganda, sifat masalasi hal qiluvchi omilga aylanadi. Ishlab chiqarish jarayonlarini boshqa mamlakatga ko‘chirish nafaqat investitsiyalarni, balki mahsulot sifati barqarorligini ta’minlay oladigan puxta nazorat tizimini ham talab etadi.
Aynan shu tamoyildan kelib chiqib, Ukrainaning YuRiYa-FARM farmatsevtika guruhi O‘zbekistonda o‘z ishlab chiqarishini — Reka-Med Farm zavodi negizida — rivojlantirishni boshladi. 50 dan ortiq bozorda faoliyat yuritayotgan kompaniya uchun mahalliylashtirish alohida “mintaqaviy loyiha” emas. Aksincha, bu tadqiqot, ishlab chiqarish va distributsiyani qamrab olgan yagona operatsion modelning mantiqiy davomidir.
Kompaniya haqida
YuRiYa-FARM — 1990 yilda tashkil etilgan Ukraina farmatsevtika guruhi bo‘lib, uning asosiy faoliyat yo‘nalishlari R&D, dori vositalari va tibbiy buyumlar ishlab chiqarish, marketing hamda distributsiyadan iborat.
YuRiYa-FARMning O‘zbekistondagi vakolatxonasi 2008 yilda ochilgan. Shu vaqt mobaynida kompaniya mamlakatda Markaziy Osiyodagi eng yirik jamoalardan birini shakllantirdi hamda bozordagi ishtirokini izchil kengaytirib bordi.
Proxima Research analitik kompaniyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil yakunlari bo‘yicha YuRiYa-FARM O‘zbekistonning barcha farmatsevtika kompaniyalari orasida ikkinchi o‘rinni egallagan hamda o‘zining ko‘plab mahsulot segmentlarida yetakchi hisoblanadi.
2018 yilda kompaniya GD-PHARM nomli o‘z distribyutorlik tuzilmasini tashkil etdi, bu esa logistika jarayonlarini mustahkamlash va mahsulotlarning mamlakat bo‘ylab mavjudligini oshirish imkonini berdi.
2023 yilda YuRiYa-FARM O‘zbekistondagi Reka-Med Farm farmatsevtika korxonasini sotib oldi va ishlab chiqarish maydonini modernizatsiya qilish jarayonini boshladi. Mahsulotni joriy yilda ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Zavodning ishga tushirilishi guruh doirasida ishlab chiqarish quvvatlarining qariyb 10 foizini qayta taqsimlash imkonini beradi.
Shu tariqa, kompaniyaning O‘zbekistondagi strategiyasi eksportyor modelidan o‘zining to‘liq ishlab chiqarish sikliga ega integratsiyalashgan mahalliy ishtirok modeliga transformatsiya qilindi.
Joylashuvdan qat’i nazar yagona standart
Farmatsevtika sohasida hal qiluvchi omil ishlab chiqarish geografiyasi emas, balki preparatning barqarorligi va xavfsizligini ta’minlaydigan tizimdir. Shu bois O‘zbekistonda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishda YURiA-PHARM standartlarni “joyga moslashtirish” yo‘lini emas, balki Reka-Med Farm zavodini allaqachon amalda bo‘lgan korporativ sifat nazorati modeliga to‘liq integratsiya qilishni tanladi.
Gap korxonaning kompaniya ish jarayonlari umumiy mantig‘iga chuqur integratsiyasi haqida bormoqda. Bu xomashyo va yetkazib beruvchilarni tanlashda yagona yondashuvlar, standartlashtirilgan ishlab chiqarish tartib-taomillarini qo‘llashni anglatadi. Shuningdek, kiruvchi materiallarni tekshirishdan tortib tayyor mahsulotni chiqarishgacha bo‘lgan bosqichma-bosqich sifat nazoratini nazarda tutadi. Bunday yondashuv natijaning oldindan aniq bo‘lishini ta’minlash va mahalliy omillarning mahsulot yakuniy xususiyatlariga ta’sirini minimallashtirish imkonini beradi.
Natijada O‘zbekiston maydonida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar guruhning boshqa zavodlarida chiqariladigan preparatlar bilan bir xil spetsifikatsiyalar va sifat talablari asosida ishlab chiqariladi.
Tajriba bilan mustahkamlangan texnologiyalar
Ishlab chiqarish maydonini modernizatsiya qilish faqat uskunalarni yangilash bilan cheklanmaydi. Loyihaning asosiy elementi — YuRiYa-FARM boshqa bozorlarda qo‘llab kelayotgan to‘plangan ekspertiza va amaliyotlarni ko‘chirishdir.
Reka-Med Farm bilan ishlash jarayoniga kompaniyaning ishlab chiqarish, sifat va farmatsevtik texnologiyalar yo‘nalishidagi mutaxassislari jalb etilgan. Ular jarayonlarni sozlash, liniyalarni ishga tushirish va validatsiya qilish, xodimlarni o‘qitish hamda ichki standartlarni joriy etishda ishtirok etmoqda. Bu bir martalik konsalting emas, balki barqaror ishlab chiqarish jarayonlarini shakllantirishga qaratilgan izchil hamkorlikdir.
Bunday format yagona ishlab chiqarish madaniyatini shakllantirish imkonini beradi: mahalliy jamoa guruhning boshqa bo‘linmalari bilan yagona professional kontekstda ishlaydi, zavodning o‘zi esa xalqaro operatsion tizimning bir qismiga aylanadi.
Mahalliy ishlab chiqarish — barqarorlik omili
Farmatsevtika ishlab chiqarishini mamlakat hududida tashkil etilishi korporativ manfaatlar doirasidan kengroq ahamiyatga ega. Sog‘liqni saqlash tizimi uchun bu, avvalo, ta’minot barqarorligi va bozor ehtiyojlariga tezkor javob berish imkoniyatidir.
O‘zbekistondagi ishlab chiqarish bazasi tashqi logistikaga bo‘lgan qaramlikni kamaytiradi, yetkazib berish muddatlarini qisqartiradi va rejalashtirishda moslashuvchanlikni oshiradi. Shuningdek, u eksport yo‘nalishlarini, eng avvalo, regulyator yondashuvlari o‘xshash Markaziy Osiyo mamlakatlari tomon rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Uzoq muddatli istiqbolda Reka-Med Farm mahsulotlari nafaqat ichki bozorni ta’minlash, balki mintaqaning qo‘shni davlatlariga eksport qilish uchun ham ko‘rib chiqilmoqda.
Tarmoq uchun ahamiyati
YuRiYa-FARMning O‘zbekistondagi loyihasi bir nechta samarani birlashtiradi: ishlab chiqarish bazasini yangilash, professional kompetensiyalarni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish hamda mahalliy korxonani xalqaro standartlar va ilg‘or amaliyotlar tizimiga integratsiya qilish.
Kompaniya uchun bu Markaziy Osiyodagi ishtirokini izchil rivojlantirish yo‘lidagi navbatdagi qadamdir. Bozor uchun esa — mahalliy farmatsevtika ishlab chiqarishi puxta yo‘lga qo‘yilgan jarayonlar, shaffof talablar va sifatga uzoq muddatli yondashuv asosida qanday rivojlanishi mumkinligining amaliy misolidir.
Natijada hal qiluvchi omil qadoqda ko‘rsatilgan mamlakat nomi emas, balki har bir ishlab chiqarilgan seriya ortida turgan infratuzilma, nazorat va mas’uliyatdir. Aynan shu tamoyil asosida YuRiYa-FARM O‘zbekistondagi faoliyatini yo‘lga qo‘ymoqda.