Uzbekistan, Iran discuss co-op ties in trade-economic spheres
On May 1, 2019, Foreign Minister of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with Kamal Kharazi, Chairman of Iran's Strategic Council on Foreign Relations and Senior Adviser to the Supreme Leader of the IRI.
According to the press service of the MFA, the sides discussed the current state of bilateral relations, some international and regional issues.
The parties confirmed mutual interest in cooperation in political, trade, economic, investment, transport-communication, cultural, humanitarian and other fields.
The issues of interaction within the UN, SCO, OIC and other organizations were touched upon. The Iranian side confirmed its participation in the Second OIC Summit on Science and Technology in 2020 in Tashkent.
The sides spoke in favor of holding regular inter-MFA political consultations and meetings of the Joint Intergovernmental Commission on Trade, Economic and Scientific-Technical Cooperation.
During the talks on regional issues, special attention was paid to the prospects for building the Mazar-i-Sharif–Herat railway, and the importance of full implementation of the Uzbekistan-Turkmenistan-Iran-Oman transport corridor agreement was noted.