President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will visit Almaty, Kazakhstan, on March 29 for an unofficial high-level meeting at the invitation of President Kassym-Jomart Tokayev.
During the visit, delegations from both countries will discuss issues related to the consistent strengthening of Uzbekistan-Kazakhstan relations in good-neighborliness, strategic partnership, and alliance, as well as pressing international and regional matters.
The focus will be on expanding practical cooperation in the areas of trade, industrial cooperation, transport and logistics, energy, agriculture, and water management, as well as continuing active interregional cooperation and cultural and humanitarian exchanges.
It is worth noting that at the beginning of April last year, a similar bilateral meeting between the leaders of Uzbekistan and Kazakhstan took place in the city of Khiva.