Eronda Ibrohim Raisiy vertolyoti halokati bo‘yicha tergov yakunlandi
Halokatga sabotaj yoki qandaydir hujum sabab bo‘lgani haqida dalil topilmagan.
May oyida Eron prezidenti Ibrohim Raisiy vertolyoti halokatiga noqulay ob-havo sharoiti va texnik nosozlik sabab bo‘lgan, deb xabar berdi Fars agentligiga tayanib Arab News.
Tergov natijalariga ko‘ra tuzilgan dastlabki hisobotda aytilishicha, halokatga sabotaj yoki qandaydir hujum sabab bo‘lgani haqida dalil topilmagan.
«Raisiyning vertolyot halokati bo‘yicha tergov yakunlandi... bu baxtsiz hodisa ekanligi aniq», dedi Fars nashriga o‘zini oshkor etmagan xavfsizlik xodimi.
Falokatning ikki sababi aniqlangan: noqulay ob-havo sharoiti va vertolyot yukni ko‘tara olmagani. Oqibatda u tog‘ga qulagan. Tergov shuni ko‘rsatganki, vertolyotda xavfsizlik protokollarida nazarda tutilganidan ikki kishi ko‘proq bo‘lgan.
Oliy rahbar Ali Xomanaiyning ehtimoliy vorisi va keskin siyosat tarafdori Ibrohim Raisiy Ozarbayjon bilan chegara yaqinidagi tog‘li hududda vertolyot halokatida olamdan ko‘z yumgan edi.