Navoiyda havodan suv oluvchi uskuna sinovdan muvaffaqiyatli o‘tkazildi
Uskuna kuniga 1000 litr suv ishlab chiqarish quvvatiga ega va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan - quyosh va shamoldan foydalanadi.
Foto: «Navoiy» erkin iqtisodiy zonasi
«Navoiy» erkin iqtisodiy zonasi (EIZ) hududida issiq-quruq iqlim sharoitida havodan ichimlik suvi olish bo‘yicha qurilma sinovlari muvaffaqiyatli yakunlandi. Bu haqda Fergana.media xabar berdi.
Qayd qilinishicha, Rossiyaning «Aquagenica» kompaniyasi tomonidan yaratilgan va O‘zbekistonda sinovlardan o‘tgan uskuna kuniga 1000 litr suv ishlab chiqarish quvvatiga ega. Uning katta afzalliklari kam energiya sarfini o‘z ichiga oladi, bu qayta tiklanadigan energiya manbalaridan - quyosh va shamoldan foydalanish imkonini beradi.
Loyiha 2024 yil bahorida Rossiya kompaniyasi tomonidan boshlangan. Iyul oyida quruq havodan suv olish uchun qurilma ishga tushirilgan.
«Natijalar kutganimizdan ham oshib ketdi. Unumdorlik maqbul darajada bo‘ldi — reja 1000 litr bo‘lsa-da, kuniga 850 litr suv oldik. Rossiya va O‘zbekistondagi uchta turli laboratoriya tadqiqotlari shuni ko‘rsatdiki, suv sifati qat’iy standartlarga to‘liq javob berdi», dedi «Navoiy» EIZ rahbari Habib Abdullayev.
Keyinchalik, uskuna sozlandi va parametrlari o‘rganildi, bu esa rejadagi hajmlarga erishish imkonini bergani ta’kidlanmoqda.
Nou-xauning muallifi va Aquagenica kompaniyasi rahbari Sergey Dorjiyev uskuna haqida shunday dedi:
«Ko‘p yillik izlanishlar natijasida biz atmosfera havosida suv miqdori 4 g/m3 va undan yuqori bo‘lgan, issiq-quruq iqlimning ekstremal sharoitida, Tselsiy bo‘yicha 10 dan 70 darajagacha harorat oralig‘ida ishlaydigan oddiy mashina yaratishga muvaffaq bo‘ldik. Shu bilan birga, xorijiy analoglar 8-10 g/m3 havo namligida va 25-38°S gacha bo‘lgan harorat oralig‘ida havodan suv oladi. Yoki, ular aytganidek, 20-40°S gacha. Uskunamiz sifatli ichimlik suvi bilan bog‘liq muammolarni hal qilishga yordam beradi deb umid qilamiz».