YeK Rossiyadan barcha qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga boj joriy etishni taklif qildi
Yevropa Komissiyasi Rossiya va Belarus qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga bojlar joriy etishni taklif qildi. Maqsad - bu mamlakatlardan importga qaramlikni kamaytirish va Rossiya Federatsiyasini urush olib borish uchun daromaddan mahrum qilish.
Foto: RIA Novosti / Aleksandr Kryajyev
Yevropa Komissiyasi (YeK) Rossiya va Belarusdan kelayotgan bir qator qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va o‘g‘itlariga boj joriy etish taklifini ma’qulladi. Bu haqda 28 yanvar, seshanba kuni chop etilgan YeK saytidagi bayonotda aytiladi. 2023 yilda Rossiyadan Yevropa Ittifoqiga barcha qishloq xo‘jaligi importining 15 foizi yangi bojlarga ega ta’sirlangan qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga to‘g‘ri keldi. «Yevropa Ittifoqi Kengashi tomonidan taklif qabul qilinganidan keyin Rossiyadan olib kiriladigan barcha qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga Yevropa Ittifoqi bojlari qo‘yiladi», — deyiladi bayonotda.
Taklifning maqsadi, Yevropa Komissiyasining ta’kidlashicha, Rossiya va Belarusdan importga qaramlikni kamaytirish, bu Yevropa Ittifoqini «Rossiyaning potensial majburlov harakatlari oldida zaif» qiladi. Bundan tashqari, Yevropa Ittifoqi tariflari energiya inqirozidan zarar ko‘rgan mahalliy ishlab chiqarishning o‘sishini qo‘llab-quvvatlaydi, deyiladi bayonotda.
Yevropa bojlari «Rossiyaning eksport daromadlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi» va bu bilan Rossiyaning Ukrainaga qarshi agressiv urush olib borish qobiliyatiga putur yetkazishi kutilmoqda.
YeI bojlari Rossiyaning uchinchi mamlakatlarga eksportiga ta’sir qilmaydi
Shu bilan birga, YeK yangi bojlar Rossiyaning Yevropa Ittifoqi hududi orqali uchinchi mamlakatlarga eksportiga ta’sir qilmasligini ta’kidladi. «Rossiya va Belarusdan uchinchi davlatlarga barcha qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va o‘g‘itlarining tranziti Yevropa Ittifoqining butun dunyo bo‘ylab, xususan, rivojlanayotgan mamlakatlar uchun oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan majburiyatiga muvofiq o‘zgarishsiz qolmoqda», — deyiladi bayonotda.
YeK taklifi kuchga kirishidan oldin Yevroparlament va YeI Kengashi tomonidan ma’qullanishi kerak.