OTMda texnika va tibbiyot yo‘nalishlari kvotalari 25 ming o‘ringa yetkaziladi
Davlat OTMda aniq va tabiiy fanlar, muhandislik-texnika, tibbiyot yo‘nalishlari bo‘yicha grant asosida ta’lim kvotalari 25 ming o‘ringa yetkaziladi.
Foto: talimxabarlari.uz
Atrof-muhitni muhofaza qilish va «yashil iqtisodiyot» yili davlat dasturiga muvofiq, 2025-2026 o‘quv yilidan boshlab ta’lim sohasida qator yangiliklar paydo bo‘ladi.
Davlat universitetlarida «Tabiiy fanlar», «Muhandislik-texnika yo‘nalishi», «Iqtisodiyot va moliya» yo‘nalishlari uchun «Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil rivojlanish» fanidan o‘quv dasturlari joriy etiladi.
Shuningdek, grant o‘rinlarini bosqichma-bosqich oshirish hisobiga aniq va tabiiy fanlar, muhandislik-texnika, xizmatlar va tibbiyot yo‘nalishlari bo‘yicha davlat buyurtmalari uchun kvotalar miqdorini 25 mingtaga yetkazish ko‘zda tutilmoqda.
«El-yurt umidi» jamg‘armasi ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi sohasidagi ta’lim dasturlari bo‘yicha o‘qish uchun stipendiya tanloviga 20 tagacha kvota ajratadi.