Rossiya Ukrainaga g‘arb tinchlikparvar kuchlari kelishiga yana qarshi chiqdi
Rossiya TIV rahbari o‘rinbosari bayonotiga ko‘ra, Rossiya Ukrainadagi NATO mamlakatlari tinchlikparvar kuchlariga mojaro ishtirokchilari sifatida munosabatda bo‘ladi.
Moskva o‘t ochish to‘xtatilgan taqdirda Ukrainaga NATO va Yevropa Ittifoqi davlatlarining tinchlikparvar kuchlarini yuborish ehtimoli muhokama qilinayotganini «nomaqbul va bema’ni» deb hisoblashda davom etmoqda. Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vazirligi rahbari o‘rinbosari Aleksandr Grushko 17 mart, dushanba kuni chop etilgan «Izvestiya» gazetasiga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi vakilining so‘zlariga ko‘ra, Moskvaga «NATO kontingentlari Ukraina hududiga qanday yorliq ostida joylashtirilishi mumkinligi umuman qiziq emas: u Yevropa Ittifoqi, NATO yoki milliy maqomda bo‘lsa ham».
«Agar ular o‘sha yerda paydo bo‘lsa, demak, ular mojaro zonasiga joylashtirilmoqda, bu kontingentlarga mojaro taraflari sifatida oqibatlarni keltirib chiqaradi», — deb hisoblaydi rossiyalik diplomat.
Grushkoning bayonotlari avvalroq Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov aytgan gaplardan unchalik farq qilmaydi. U bir necha bor Ukrainada Yevropa davlatlaridan tinchlikparvar kuchlarning bo‘lishi ehtimoli bo‘yicha muhokamalar yuzasidan qo‘pol tarzda izoh bergan, garchi bu Kiyevning ayrim ittifoqchilarining shaxsiy tashabbusidir.
ST: Ukrainaga 10 000 dan ortiq tinchlikparvarlar borishi mumkin
Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer bir kun avval bo‘lib o‘tgan YeI yetakchilari va NATO vakillarining onlayn konferensiyasida Ukraina uchun 10 mingdan ortiq kishilik G‘arb tinchlikparvar kuchlarini yaratish rejalarini aytib o‘tdi, deb xabar berdi Britaniyaning The Sunday Times (ST) gazetasi 16 mart kuni yig‘ilishda ishtirok etgan manbalarga tayanib.
«Hukumatdagi yuqori martabali manbalar bosh vazir quruqlikdagi qo‘shinlarni taqdim etishni taklif qilgan uchta davlatdan ko‘ra «sezilarli ko‘proq» davlatlarning qo‘llab-quvvatlashini ta’minlaganini aytdi, ammo bu kuchlarning asosiy qismi Buyuk Britaniya va Fransiyadan kelishi mumkin», deb yozadi gazeta va Rossiya harbiy hujumidan to‘rt yildan beri himoyalanayotgan davlat sa’y-harakatlariga «muhim kuchlar» va «katta davlatlarning» jalb qilinganini qo‘shimcha qildi. Ko‘proq davlatlar «boshqa yo‘llar bilan o‘z hissalarini qo‘shadilar», deb yozadi The Sunday Times Britaniya hukumatining yuqori martabali amaldoridan iqtibos keltirgan holda.
Jami 35 ga yaqin davlat missiyaga qurol yetkazib berish hamda logistika va razvedka yordamini ko‘rsatishga kelishib oldi, deb yozadi gazeta. Yig‘ilish ishtirokchilarining fikricha, bu «Rossiya va Ukraina o‘rtasida o‘t ochish to‘xtatilgan taqdirda» Kremlni yangi bosqinni boshlashdan qaytarishi mumkin. Starmerning o‘zi ko‘p millatli tinchlikparvar kuchlarni yaratish rejalari «operativ bosqich»ga o‘tayotganini aytdi.