Yangi mahsulotlarni buzadigan kutilmagan omil ma’lum qilindi
Ekspert Zolotareva: yuvilgan sabzavot va mevalar muzlatgichda buziladi.
Meva va sabzavotlarni muzlatgichda saqlashdan oldin yuvish kerakmi, degan savol iste’molchilar orasida bahsli masala. Muzlatgichda yuvilmagan meva va sabzavotlarni saqlash bakteriyalarning tarqalishiga va boshqa mahsulotlarning ifloslanishiga olib kelishi mumkin degan fikr bor. RTU MIREA biotexnologiya va sanoat farmatsiyasi kafedrasi katta o‘qituvchisi Mariya Zolotareva bu haqiqatan ham shundaymi yoki yo‘qmi, shu masalaga oydinlik kiritdi.
"Ilmiy dalillar shuni ko‘rsatadiki, meva va sabzavotlarni muzlatgichda saqlashdan oldin yuvish saqlash muddatini qisqartirishi va buzilishiga olib kelishi mumkin. Buning sababi, yuvishdan keyin oziq-ovqat yuzasida qolgan suv mikroorganizmlar, jumladan, mog‘or va bakteriyalarning ko‘payishi uchun qulay muhit yaratadi. Muzlatgichdagi harorat xona haroratidan past, ammo mikrobial faollikni qo‘llab-quvvatlash uchun hali ham yuqori bo‘ladi. Natijada mahsulotlar tez buzilishni boshlaydi", dedi u.
Bundan tashqari, yuvish meva va sabzavotlarning tabiiy himoya qatlamiga zarar yetkazishi mumkin, bu esa namlikning yo‘qolishiga va patogenlarning kirib kelishiga to‘sqinlik qiladi. Ushbu himoya bo‘lmasa, mahsulotlar tashqi ta’sirlarga nisbatan zaifroq bo‘ladi va tezroq buziladi. Bundan tashqari, yuvish o‘zaro ifloslanish xavfini oshiradi va bakteriyalar suv orqali bir mahsulotdan ikkinchisiga o‘tishi mumkin.
Shuning uchun mahsulotlarni ovqatni pishirish yoki stolga tortishdan oldin yuvish yaxshidir. Toza suvdan va agar kerak bo‘lsa, oziq-ovqat maqsadlarida sertifikatlangan maxsus yuvish vositalaridan foydalanish muhim.