Абитуриентлар табақалаштирилган тўлов-шартномаларни онлайн расмийлаштириши мумкин
Абитуриентларга табақалаштирилган тўлов-шартномаларини онлайн расмийлаштириш имконияти яратилди. Бу ҳақда Олий таълим вазирлиги хабар бермоқда.
Маълум қилинишича, 1 октябр давлат ОТМга табақалаштирилган тўлов-шартнома асосида ўқишга қабул қилиш бўйича ариза топширишнинг сўнгги муддати этиб белгиланган.
Жорий ўқув йилида талабаликка тавсия этилмаган, бироқ табақалаштирилган (супер) тўлов-шартнома асосида ўқиш истагини билдирган абитуриентлар учун янада қулайлик яратиш мақсадида, онлайн шаклда ариза қолдириш ҳамда табақалаштирилган тўлов-шартномаларни онлайн олиш имконини берувчи t-kontrakt.edu.uz ахборот тизими ишга туширилди.
Ушбу тизим ортиқча оворагарчилик ва суиистеъмолчиликларнинг олдини олиш, жараёнларнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, электрон аризаларни автоматик шакллантириш, тўлов-шартномаларни автоматик расмийлаштириш имконини беради.
Энди тизим ёрдамида абитуриентларнинг маълумотлари ва тўплаган балли Давлат тест маркази базасидан тўғридан тўғри олиниб, электрон кўринишдаги ариза асосида электрон тўлов-шартнома автоматик расмийлаштирилади.