O‘zbekiston | 12:19 / 10.07.2023
“Saylov jarayonida hech qanday qonunbuzarliklar aniqlanmadi, sudlarga shikoyatlar kelib tushmadi” – Xalilullo To‘raxo‘jayev
O‘zbekiston Oliy sudi raisining o‘rinbosari Xalilullo Turaxo‘jayev 10 iyul kuni bo‘lib o‘tgan brifingda muddatidan ilgari prezidentlik saylov jarayonlari bilan bog‘liq sudlarga bo‘lgan murojaatlar va ularning natijalari haqida ma’lumot berdi.
“Amaldagi qonunlarimizda saylovga oid qonunchilikni buzganlik uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik ham belgilangan bo‘lib, bundan saylov jarayoni ishtirokchilarining qonunchilikka to‘liq rioya etishlari va huquqlari samarali amalga oshirilishini ta’minlash kafolati ko‘zlangan.
Saylovga tayyorgarlik ko‘rish jarayonlari boshlanganidan bugungi kunga qadar saylovni tashkil etish hamda o‘tkazish, jumladan saylov o‘tkazuvchi komissiyalarning faoliyatiga aralashish, ularning ishiga to‘siqlarni yuzaga keltirish, saylov o‘tkazuvchi komissiyalarning qarorlarini ijro etmaslik, ularning murojaatlarini ko‘rib chiqishni g‘ayrihuquqiy ravishda rad etish, ularni ko‘rib chiqish muddatlarini uzrli sabablarsiz buzish bilan bog‘liq ma’muriy huquqbuzarlik ishlari sudlarga kelib tushmagan”, deya Xalilullo To‘raxo‘jayevning so‘zlarini keltirmoqda Kun.uz muxbiri.
Oliy sud mulozimining ta’kidlashicha, saylovga qo‘yilgan masalalar yuzasidan tashviqot olib borish shartlari va tartibini buzish, saylovga tayyorgarlik ko‘rish va saylov o‘tkazish jarayonida axborot hamda tashviqot materiallarini qasddan yo‘q qilib yuborish yoki ularga qasddan shikast yetkazish bilan bog‘liq bo‘lgan qoidabuzarlik uchun biron-bir shaxs ma’muriy javobgarlikka tortilmagan.
“Shu bilan birgalikda, saylovni tashkil qilish, uni o‘tkazish vaqtida mansabdor shaxslar, siyosiy partiyalar yoki fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarining vakillari yoxud saylov komissiyalari a’zolari tomonidan ovoz berishning yashirinligini buzish, saylov hujjatlarini qalbakilashtirish, imzo varaqalariga soxta yozuvlar kiritish, berilgan ovozlarni ataylab noto‘g‘ri hisoblash, fuqarolarning saylovda erkin ishtirok etishlariga zo‘rlik ishlatish, qo‘rqitish, aldash yoki og‘dirib olish yo‘li bilan to‘sqinlik qilish bilan bog‘liq jinoyat ishlari ham sudlarning ish yurituviga kelib tushmadi.
Ushbu davr mobaynida fuqarolar tomonidan saylov o‘tkazuvchi komissiyalariga huquqlari buzilganligi to‘g‘risidagi murojaatlariga berilgan javoblaridan norozi bo‘lib sudlarga ariza (shikoyat) keltirilmagan. Faqat, kechagi matbuot anjumanida axborot berganimdek davr mobaynida masalaga doir bir dona murojaat kelib tushgan bo‘lib, belgilangan tartibda ko‘rib chiqildi.
Mazkur davr mobaynida fuqarolar tomonidan Saylov komissiyalarning qarorlarini haqiqiy emas, ularning xatti-harakatlarini g‘ayriqonuniy deb topish masalasida sudlarga boshqa shikoyatlar kelib tushmadi”, deydi X.To‘rajo‘jayev.
Xorijiy davlatlardagi vatandoshlarimiz uchun Markaziy saylov komissiyasi qarori bilan xorijdagi diplomatik vakolatxonalarda jami 56 ta uchastka tashkil etilgan. Oliy sud raisi o‘rinbosariga ko‘ra, ushbu saylov o‘tkazuvchi komissiyalar qarorlarini haqiqiy emas, ularning xatti-harakatlarini g‘ayriqonuniy deb topish masalasidagi shikoyatlari Toshkent tumanlararo ma’muriy sudi tomonidan ko‘rib chiqiladi va murojaatlarni sudga elektron shaklda yuborish mexanizmi yaratilgan. Hozirga kunga qadar bunday murojaatlar kelib tushmagan.
“Saylov bilan bog‘liq sudlarga shikoyat bilan murojaat etilmaganligi, nazarimizda:
birinchidan, aholining huquqiy ongi oshganligi, ushbu siyosiy jarayon hech kimni befarq qoldirmaganligi, referendum ochiq, shaffof va oshkora o‘tganligi ;
ikkinchidan, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan saylov jarayoni qonunchilikka muvofiq tashkil etilib, saylov o‘tkazuvchi komissiyalarning faoliyati to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilganligi;
uchinchidan, har qanday masalada fuqarolar, shuningdek, kuzatuvchilar, ommaviy axborot vositalari vakillari bilan tegishli muloqot o‘rnatilib, ularga o‘z vaqtida kerakli tushuntirish va ma’lumotlar berilganligi uchun oddiy qilib aytganda, sudlarga shikoyat bilan murojaat qilishga o‘rin va zaruriyat qolmaganligi sabab bo‘lgan”, deya qo‘shimcha qilgan Xalilullo To‘raxo‘jayev.