Qozog‘iston hukumatiga 50 mingdan ortiq ovoz to‘plagan petitsiyalarni ko‘rib chiqish majburiyati yuklandi
Tuman miqyosidagi murojaatlar esa 2,5 ming ovoz to‘plashi kifoya.
Qozog‘istonda 50 mingdan ortiq ovoz olgan fuqarolik petitsiyalari hukumat darajasida ko‘rib chiqiladi. Tegishli «Jamoatchilik nazorati to‘g‘risida»gi qonunni prezident Qosim-Jo‘mart To‘qayev imzoladi.
Hujjatda jamoatchilikning mamlakat hayotida ishtirok etishining qo‘shimcha mexanizmi – petitsiya institutini joriy etish ko‘zda tutilgan. Murojaat - bu davlat organiga, mahalliy vakillik va ijro etuvchi hokimiyat organiga elektron hujjat shaklida yuboriladigan jamoaviy xabar, murojaat yoki taklif. Qonunda ariza berish, uni qabul qilish, ro‘yxatga olish va ko‘rib chiqish tartibi ham belgilangan.
Petitsiyalar davlat organlari tomonidan majburiy ko‘rib chiqilishi uchun ma’lum miqdordagi ovozlarni to‘plashi kerak. Masalan, tuman hokimligiga murojaat qilinganda 2,5 ming imzo, Qozog‘iston hukumatiga murojaat qilinganda 50 ming imzo yig‘ilishi shart.
Shu bilan birga, qonunda Qozog‘istonning davlat tuzilmasi, ma’muriy-hududiy tuzilishi va chegaralarini o‘zgartirish, adliya, amnistiya va milliy xavfsizlik kabi masalalar bo‘yicha petitsiya berish mumkin emasligi belgilab qo‘yilgan. Shu bilan birga, «Saylov to‘g‘risida»gi va «Referendum to‘g‘risida»gi qonunlarga ko‘ra, prezident, ikki palata va hukumat vakolatiga kiruvchi tayinlovlar bo‘yicha ham petitsiya kiritilishi mumkin emas.
O‘tgan yili Qozog‘iston Axborot vazirligi «Elektron petitsiya» platformasi yaratilishini e’lon qilgan edi, unda jamoaviy takliflar berish mumkin. Shuningdek, qozog‘istonliklar hokimiyatga murojaat qilish uchun bir vaqtning o‘zida bir nechta manbalardan foydalanmoqda. Masalan, Alash online saytida ayollarning pensiya yoshini pasaytirish va poytaxt nomini Nur-Sultondan Ostonaga o‘zgartirish to‘g‘risidagi ommabop petitsiyalar mos ravishda 866 ming va 229 mingdan ortiq ovoz olgan.
Yana bir Avaaz platformasi orqali qozog‘istonliklar biometrik ma’lumotlarni majburiy yig‘ishni va Olmaotada tartibsiz qurilishlarni taqiqlashni, shuningdek, chiqindilarni qayta ishlashni rivojlantirishni talab qilmoqda.