Germaniyada deyarli 300 ming ukrainalik ishga joylashtirildi
Federal bandlik agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil noyabrigacha Ukrainadan 296 000 qochqin Germaniyada ish topgan bo‘lsa, urushgacha bu ko‘rsatkich 65 000 atrofida bo‘lgan.
19 fevral, chorshanba kuni Ukrainadagi urush boshlanganidan deyarli uch yil o‘tib, bu mamlakatdan kelgan 300 mingga yaqin qochqin Germaniyada ish topdi, deb xabar berdi Federal bandlik agentligi. Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil noyabr holatiga ko‘ra, Ukrainaning taxminan 296 000 ish bilan band fuqarolaridan 245 000 dan ortig‘i ijtimoiy sug‘urta jamg‘armalariga badal to‘lagan.
Ukrainalik qochqinlar asosan sanoat, savdo, sog‘liqni saqlash, ijtimoiy xizmatlar, qurilish, mehmonxona biznesi va tijorat xizmatlari kabi sohalarda band.
Taqqoslash uchun, Rossiyaning 2022 yil fevralida Ukrainaga keng ko‘lamli bostirib kirishidan oldin Germaniyada 65 mingga yaqin ukrainalik ishlagan. Shu bilan birga, Federal statistika boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, Germaniyadagi ukrainalik qochqinlar soni ushbu davrda sakkiz baravardan ko‘proq oshib, 1,256 million kishiga yetgan (2024 yil 31 oktyabr holatiga ko‘ra).
Mehnat agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil noyabr oyi holatiga ko‘ra, taxminan 211 ming ukrainalik ishsiz edi. Yana 98 000 kishi integratsiya kurslarida, 29 000 kishi esa kasbiy yo‘naltirilgan til kurslarida qatnashdi. 21 mingga yaqin ukrainalik bandlik dasturlarida ishtirok etdi.