Ўзбекистон | 14:46 / 05.08.2021
Энг кўп мурожаат кўчмас мулк объектига кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш ҳақида бўлмоқда – Кадастр агентлиги Навоий вилоят бошқармаси
2021 йилнинг 6 ойи давомида Кадастр агентлиги Навоий вилоят бошқармасига фуқаролардан 276 та мурожаат келиб тушган. Уларнинг қарийб 100 таси кўчмас мулк объектига кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш тўғрисида. Бу ҳақда Kun.uz’га бошқарма ахборот хизмати маълум қилди.
Таъкидланишича, келиб тушган мурожаатларнинг 272 таси жисмоний, 4 таси юридик шахслар томонидан йўлланган. Унинг 60 таси ижобий ҳал этилиб, 216 тасига ҳуқуқий тушунтириш берилган.
Мурожаатларнинг 99 таси кўчмас мулк объектига кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш, 83 таси ер ажратиш, 2 таси ерларни ноқонуний эгаллаб олиш, 11 таси бино ва иншоотларга ва 81 таси бошқа масалаларга тааллуқли. Энг кўп мурожаат Хатирчи (55 та) ва Нурота туманидан (45 та), энг ками эса Томди (2 та) ва Учқудуқ туманидан (3 та) келиб тушган.
Олдинроқ Навоийда 2021 йилнинг 6 ой мобайнида 388 нафар жисмоний шахсга нисбатан ер майдонини давлат рўйхатидан ўтказмаганлиги учун 85 млн 773 минг сўм маъмурий жарима қўлланилгани маълум қилинганди.