YPX xodimlari maxsus moslamalardan foydalanishi tartibiga o‘zgartirish kiritiladi
Vazirlar Mahkamasining “Yo‘l-patrul xizmati xodimlari yo‘l harakati qatnashchilari bilan o‘zaro munosabatlari hamda maxsus moslamalardan foydalanishi tartibi to‘g‘risida”gi qarori loyihasi e’lon qilindi.
Loyiha bilan Vazirlar Mahkamasi qarori bilan tasdiqlangan yo‘l-patrul xizmati xodimlari yo‘l harakati qatnashchilari bilan o‘zaro munosabatlari hamda maxsus moslamalardan foydalanishi tartibi to‘g‘risidagi nizomga tegishli o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Nizom 2-bandida ko‘rsatilgan asosiy tushunchalardan biri maxsus moslamalar tushunchasiga transport vositalari haydovchilari giyohvandlik vositalari ta’siridan yoki o‘zgacha tarzda mast holatda ekanini aniqlovchi narkotester maxsus texnik vositasi kiritilmoqda.
Nizom 6-bobi (yo‘l-patrul xizmati xodimlari tomonidan xizmat vazifalarini bajarishda maxsus moslamalardan foydalanishi tartibi) yangi tahrirda qabul qilinmoqda.
Bildirilishicha, yo‘l-patrul xizmati xodimlari maxsus moslamalardan foydalanish tartibi bo‘yicha Turkiya va Gruziya kabi mamlakatlar tajribalari keng o‘rganib chiqilgan.
Loyiha qabul qilinishi respublika hududida jamoat xavfsizligini ta’minlash va yo‘l-transport hodisalari oldini olishga, jinoyatlar fosh etilishiga hamda jinoyatlar sodir etish holatlari kamaytirilishiga xizmat qiladi.