Fotoreportaj: Senatning 18-yalpi majlisi qanday o‘tdi?
28 fevral – 1 mart kunlari O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n sakkizinchi yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda senatorlar, vazirlik va idoralar rahbarlari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etishdi.
Yalpi majlis kun tartibiga 23 masala kiritilgan bo‘lib, birinchi kuni ularning 15tasi ko‘rib chiqildi. Birinchi kuni 14 qonun ma'qullandi va 1 qonun rad etildi.
Ma'qullangan qonunlar ichida «O‘zbekiston Respublikasining Saylov kodeksini tasdiqlash to‘g‘risida», «Fuqarolarning reproduktiv salomatligini saqlash to‘g‘risida», «Jazoni ijro etish muassasalaridan ozod qilingan ayrim toifadagi shaxslar ustidan ma'muriy nazorat to‘g‘risida»gi yangi qonunlar bor. Shuningdek, ayrim qonunlarga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilishi hamda ayrim xalqaro hujjatlarni ratifikatsiya qilishga oid qonunlar ham ma'qullandi. «O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga jamoatchilik nazoratini kuchaytirishga qaratilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi qonun esa ayrim kamchiliklari tufayli rad etildi.
O‘zbekiston Respublikasi bosh vaziriga, bosh vazir o‘rinbosarlariga parlament so‘rovlari yuborilishi ma'lum bo‘ldi.
Kun.uz fotomuxbiri ikki kun davomida senat faoliyatini suratlarga muhrladi.