O‘zbekistonliklar Qurbon hayiti munosabati bilan uch kun dam oladi
O‘zbekistonda 2021 yilgi Qurbon hayiti munosabati bilan budjet tashkilotlarida ishlovchilar ketma-ket uch kun dam olishadi.
Shu yil fevraldagi prezident farmoniga binoan, Navro‘z umumxalq bayrami, Mustaqillik kuni va Yangi yil bayrami hamda Ramazon hayiti (Iyd al-Fitr) va Qurbon hayiti (Iyd al-Adha) diniy bayramlarini nishonlash davrida qo‘shimcha va ko‘chirish hisobiga ishlanmaydigan kunlar uch kundan kam bo‘lmagan muddatga belgilanadi.
Avvalroq qabul qilingan boshqa bir farmonga ko‘ra, 2021 yil 21 va 22 iyul kunlari – ish haftasining turidan qat'i nazar, barcha xodimlar uchun dam olish kunlari hisoblanadi.
Bunda, haftada 5 kun ishlovchilar uchun 17 iyul (shanba) va 24 iyul (shanba) ish kunlari mos ravishda 21 iyul va 22 iyulga ko‘chiriladi.
Har yillik mehnat ta'tilining davomiyligi mazkur qisqartirish hisobga olingan holda, 15 ish kunidan kam bo‘lmasligi belgilangan.