Chirchiq daryosining 6 km qismida dam olish hududi barpo etiladi
Buxoro shahri chekkasida Buxoro davlat universiteti uchun yangi kampus quriladi. Xiva shahridagi temiryo‘l vokzali yonida yo‘l o‘tkazgich barpo etiladi. Prezidentga ijtimoiy va iqtisodiy loyihalar haqida axborot berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 26 sentabr kuni qurilish, ta’lim, turizm va sanoat sohalaridagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Yig‘ilishda qayd qilinishicha, Chirchiq daryosining 6 kilometrga yaqin qismida dam olish hududi barpo etiladi. Buning uchun qirg‘oqlar tartibga keltirilib, ko‘kalamzorlashtiriladi. Mehmonxona, sog‘lomlashtirish va ko‘ngilochar maskanlar quriladi.
YuNeSKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi 2025 yilda Samarqand shahrida o‘tkaziladi. Taqdimotda ushbu tadbirga tayyorgarlik hamda rejalar to‘g‘risida axborot berildi. Xususan, Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi, YuNeSKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi va boshqa tashkilotlar hamkorligida Samarqand shahridagi madaniy meros obektlarini asrash, ular bo‘ylab sayohatlar va ko‘rgazmalar tashkil etish choralari ko‘rilayotgani ta’kidlandi.
Buxoro shahrining chekkasida Buxoro davlat universiteti uchun yangi kampus qurish rejalashtirilmoqda. 43 gektarda loyihalashtirilayotgan majmuada barcha fakultetlar, ma’muriyat, yotoqxonalar, laboratoriyalar, kutubxona, stadion, sport zali va amfiteatr joylashadi. Dars va amaliyot uchun zamonaviy sharoitlar yaratiladi. Yotoqxona o‘rni 3 mingtadan 6 mingtaga oshadi. Bo‘sh maydonlarga daraxt ekilib, bog‘ barpo etiladi.
Xiva shahridagi temiryo‘l vokzali yonida yo‘l o‘tkazgich barpo etish mo‘ljallanmoqda. Loyihaga ko‘ra, 450 metrlik bu yo‘l transportlar qatnovini alohida tashkil etish imkonini beradi, vokzal va Ichan qal’a o‘rtasida piyodalar xavfsiz harakatlanadi.
Davlat rahbari loyihalarni takomillashtirish, amaldagi ishlarning sifatini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.