Xitoy Marsda nafas olish imkonini beruvchi texnologiyani yaratdi
Ushbu texnologiya Yerda sanoat chiqindilarini qayta ishlash va havoni tozalashdan tortib suv osti transport vositalarida foydalanishgacha bo‘lgan keng doiradagi salohiyatga ega.
Xitoylik olimlar karbonat angidriddan kislorod ishlab chiqarishning yangi usulini ixtiro qildi va bunda samaradorlik 98 foizga yetdi. Marsda ushbu texnologiyadan foydalanish ayniqsa istiqbolli, deb yozdi Ixbt.
Katalizator sifatida an’anaviy ravishda ishlatiladigan vodorod o‘rniga litiydan foydalanilgan.
Jarayon elektrokimyoviy hujayrada ruteniy va kobaltdan tayyorlangan nanokatalizatorda amalga oshiriladi. Karbonat angidrid litiy karbonatga, so‘ngra uglerod va litiy oksidga aylanadi. Yakuniy bosqichda litiy oksidi parchalanadi, kislorod chiqaradi va litiyni qayta ishlatilishi uchun tiklaydi.
Ta’kidlanishicha, ushbu texnologiya Yerda sanoat chiqindilarini qayta ishlash va havoni tozalashdan tortib suv osti transport vositalarida foydalanishgacha bo‘lgan keng doiradagi salohiyatga ega.
Bu texnologiyadan foydalanish, ayniqsa, atmosfera deyarli butunlay karbonat angidriddan iborat bo‘lgan Marsda istiqbolli. Kislorodni joyida ishlab chiqarish uni Yerdan tashish zaruratini kamaytirish orqali kelajakdagi Mars missiyalarini sezilarli darajada soddalashtiradi.
Avvalroq, SpaceX asoschisi Ilon Mask 2026 yil oxirida odamsifat robot Marsga uchishini e’lon qildi. Uning qayd etishicha, agar parvoz muvaffaqiyatli bo‘lsa, odamlar Marsga 2029 yildayoq qo‘nishi mumkin.