Jismonan eskirgan va o‘z xizmatini o‘tab bo‘lgan 240ta nasos stansiyasi bosqichma-bosqich modernizatsiya qilinadi
“O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi tizimidagi tashkilotlarning jismonan eskirgan va o‘z xizmatini o‘tab bo‘lgan nasos stansiyalarini bosqichma-bosqich modernizatsiya qilish hamda almashtirish, nasos stansiyalaridan foydalanishni va ularni boshqarishni avtomatlashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Vazirlar Mahkamasining qarori qabul qilindi.
Qaror bilan O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi tizimidagi tashkilotlarning jismonan eskirgan va o‘z xizmatini o‘tab bo‘lgan 240 ta nasos stansiyalarini bosqichma-bosqich modernizatsiya qilish hamda almashtirish, nasos stansiyalaridan foydalanishni va ularni boshqarishni avtomatlashtirishni tashkil etish chora-tadbirlari rejasi tasdiqlandi.
Hujjatga muvofiq, Suv xo‘jaligi vazirligi 2019 yil 1 fevralga qadar modernizatsiya qilinadigan nasos stansiyalarining texnik-iqtisodiy hisoblashlarini ishlab chiqish uchun moliyalashtirish manbalarini belgilash bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritadi.
Shuningdek, vazirlik 2019 yilning 1 avgustiga qadar tegishli loyiha tashkilotlari bilan birgalikda manzilli dasturga kiritilgan nasos stansiyalarini boshqarishning avtomatlashtirilgan (SCADA) tizimi joriy etilishini hisobga olgan holda ularning texnik-iqtisodiy hisoblashlari ishlab chiqilishini ta'minlaydi.