Rahmon Afg‘onistondagi inqiroz MDH mamlakatlari xavfsizligi uchun jiddiy tahdidligini aytdi
Rahmonning ta'kidlashicha, BMT Xavfsizlik kengashining terrorchi guruhlar ro‘yxatiga kiritilgan «Tolibon» harakatining hukumat tepasiga kelishi Tojikistonga qo‘shni mazkur davlatdagi vaziyatni «yanada murakkablashtirdi».
Afg‘onistondagi harbiy-siyosiy inqiroz MDH mamlakatlari uchun jiddiy tahdid hisoblanadi, dedi Tojikiston prezidenti Imomali Rahmon MDH davlatlari rahbarlarining onlayn-yig‘ilishida.
«Afg‘onistondagi harbiy-siyosiy va gumanitar inqiroz mamlakatlarimiz xavfsizligiga nisbatan jiddiy tahdid paydo qildi», — dedi u.
U Tojikiston MDH mamlakatlari hududida faoliyati taqiqlangan terrorchi tashkilotlar yagona ro‘yxatini tuzishda hamdo‘stlik mamlakatlarining qo‘llab-quvvatlashiga umid qilayotganini aytdi.
Shuningdek, Tojikiston prezidenti MDH mamlakatlarini biologik xavfsizlik va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashda hamkorlikni kuchaytirishga chaqirdi.