Maydoni 2000 kvadrat metrgacha bo‘lgan davlat mulkini auksionga chiqarish tartibi belgilandi
Maydoni 2000 kv.metrgacha bo‘lgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obektini aniqlagan jismoniy shaxs One ID tizimidan identifikatsiyadan o‘tgandan so‘ng, ushbu obektni onlayn-auksion savdolarga chiqarish haqida onlayn-buyurtma beradi.
Foto: e-auksion.uz
Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portalida Davaktiv agentligi direktorining «Maydoni 2000 kvadrat metrgacha bo‘lgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obektlarini jismoniy shaxslarning onlayn-buyurtmanomasiga asosan xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish tartibi to‘g‘risidagi Nizomni tasdiqlash haqida»gi buyrug‘i loyihasi e’lon qilindi.
Loyihaga muvofiq:
Buyurtmada quyidagilar aks ettirilishi lozim:
- obekt manzili;
- obekt fotosuratlari va aniq geolokatsiyasi;
- yer maydoni va bino-inshootlar maydoni;
- bo‘sh turgan obektdan samarali foydalanish bo‘yicha takliflar.
- buyurtma tegishli hududning hokim yordamchisiga kelib tushadi va bir kun ichida u tomonidan obektning mulkchilik shakli aniqlashtiriladi;
- bo‘sh turgan bino davlat ko‘chmas mulk obektiga oidligi tasdiqlanganda hokim yordamchisi tizimga obektning kadastr hujjatlari va kadastr raqamini joylashtiradi;
- sotuvchi/ijaraga beruvchining vakillari uch kun ichida obektni xatlovdan o‘tkazib, cheklovlar mavjud bo‘lmagan taqdirda obektni sotish/ijaraga berish uchun onlayn auksionga chiqarish haqida qaror qabul qilishadi.
- obekt onlayn-auksionga chiqarilgandan so‘ng, buyurtma bergan jismoniy shaxsga tegishli sms-xabar yuboriladi.
Loyiha o‘zgartirilishi, to‘ldirilishi yoki rad etilishi mumkin.
Ma’lumot uchun: 2023 yil 1 iyuldan boshlab, jismoniy shaxslarga «Davlat mulki» axborot tizimi orqali maydoni 2 000 kvadrat metrgacha bo‘lgan davlat ko‘chmas mulk obektlarini xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri onlayn auksion savdolariga chiqarish bo‘yicha ariza topshirish huquqi beriladi.