Ford kompaniyasi Germaniyada salkam 3 mingta ish o‘rnini qisqartiradi
Mazkur qaror kompaniya yengil avtomobil segmentida katta zarar ko‘rayotgani, elektromobillar ishlab chiqarishga moslashayotgani va qat’iy ekologik standartlar tufayli qabul qilingan.
Foto: Bild
Amerikaning Ford avtomobilsozlik kompaniyasi 2027 yil oxiriga qadar Germaniyada 2,9 mingta ish o‘rnini qisqartirish rejasi haqida ma’lum qildi. Bundan asosan Kyolndagi zavod jabr ko‘radi — u yerdagi ish o‘rinlarining chorak qismi qisqaradi.
«Biz Ford’ning Yevropadagi raqobatbardoshligini ta’minlash uchun qiyin, ammo keskin choralar ko‘rishga majburmiz», — deydi kompaniya top-menejeri Markus Vassenberg.
Ford elektromobillar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish uchun Kyolndagi zavod modernizatsiyasiga 2 milliard yevroga yaqin investitsiya kiritgan, ammo kompaniya kutilmalari o‘zini oqlamadi — yangi modellar savdosi rejadagidan pastligicha qolmoqda.
Moliyaviy qiyinchiliklar fonida kompaniya, shuningdek, yetakchi xodimlari ketib qolayotganiga duch kelyapti: masalan, yozda Ford’ning Germaniyadagi rahbari Martin Sander Volkswagenʼga o‘tib ketgandi.
Avvalroq Amerikaning Ford avtomobilsozlik kompaniyasi xavfsizlik kamarlari bilan bog‘liq muammo tufayli 112,6 ming yo‘ltanlamasini chaqirib olishi to‘g‘risida xabar berilgandi.