Bryussel Rossiyaga qarshi sanksiyalarni uzaytirishga tayyorlanmoqda
Orbanning Yevropa Ittifoqining Rossiyaga Ukrainadagi tajovuzkorligi uchun joriy qilgan sanksiyalarini bloklash tahdidiga qaramay, Bryussel ushbu sanksiyalar rejimini rejali ravishda uzaytirishga tayyorlanmoqda.
Yevroittifoqning Rossiyaga nisbatan joriy sanksiyalari har olti oyda bo‘lgani kabi yana uzaytiriladi — bu Bryusselda Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar vazirlarining 27 yanvar, dushanba kuni bo‘lib o‘tadigan uchrashuvi oldidan rasmiylar va diplomatlar tomonidan aytilgan taxmin. «Biz Rossiyaga qarshi sanksiyalar rejimini uzaytirish ustida ishlayapmiz va bu sanksiyalar yaqin kunlarda qabul qilinishidan boshqa variantni ko‘rmayapmiz», — dedi YeIning yuqori martabali rasmiysi 24 yanvar, juma kuni Bryusselda bo‘lib o‘tgan brifingda.
Uning eslatishicha, Rossiyaning Ukrainadagi tajovuzi munosabati bilan Yevropa Ittifoqi uch yo‘nalishda harakat qilmoqda: Ukrainani qo‘llab-quvvatlash, Vladimir Putin siyosatiga qarshi turish va Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi global oqibatlarini bartaraf etish. «Sanksiyalar strategiyamizning asosiy qismidir», dedi u. Rasmiyning so‘zlariga ko‘ra, bu cheklov choralari Putin rejimiga Ukrainaga qarshi urush olib borish uchun ko‘proq aktivlardan foydalanishiga to‘sqinlik qilib, unga zarar yetkazadi. «Rossiya tajovuzkorligini davom ettirar ekan, unga qarshi sanksiyalar qo‘llaniladi», — dedi u va bu masala Rossiya gazining Ukraina orqali o‘tishi bilan hech qanday aloqasi yo‘qligini aytdi.
27 yanvar kuni Yevropa Ittifoqining bir mamlakatidan kelgan vazir bu masalani Tashqi ishlar kengashida ko‘tarishi mumkin, deydi rasmiy Vengriyaga ishora qilib, biroq Yevropa komissiyasi birmuncha vaqt oldin Rossiya gazining Ukraina orqali tranzitini to‘xtatib qo‘ymaydi degan xulosaga kelgan. Bu butun Yevropa Ittifoqi yoki uning alohida a’zolarining energiya xavfsizligiga tahdid soladi.
«Biz yakdillikka ishonamiz»
«Sanksiyalarni uzaytirish yakdillikni talab qiladi va biz Rossiyaga qarshi bu almashtirib bo‘lmaydigan choralarni davom ettirishimizga umid qilamiz va kutamiz», dedi ismini oshkor qilmaslik sharti bilan gapirgan yevropalik diplomat jurnalistlar bilan suhbatda. Uning ta’kidlashicha, Rossiyaning Ukrainaga keng ko‘lamli bostirib kirishi boshlanganidan beri Yevropa Ittifoqi barcha dolzarb masalalar bo‘yicha konsensus topishga, qat’iy choralar ko‘rishga va Kiyevni qo‘llab-quvvatlashda yagona pozitsiyani namoyish etishga muvaffaq bo‘ldi.
«Biz bu haqda ko‘p marta muhokama o‘tkazdik va albatta, qiyinchiliklar va to‘siqlar bo‘ldi. Hozir 2022 yil fevralidan beri har olti oyda bo‘lgani kabi, sanksiyalar uzaytiriladi degan taxmindan kelib chiqib ish tutyapmiz», — dedi diplomat. Uning ta’kidlashicha, nima bo‘lishidan qat’i nazar, qaror joriy sanksiyalar muddati tugagunga qadar - 31 yanvargacha qabul qilinishi kerak.