Toshkentda Vengriya bilan hamkorlikda noyob dori vositasi ishlab chiqarilishi mumkin
Vengriyaning yetakchi iqtisodiy nashrlaridan birida “Vengriya ishtirokida Toshkentda Nobel mukofoti sovrindori tomonidan kashf qilingan shifobaxsh o‘simlikdan dori vositasi ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yilishi mumkin” sarlavhali maqola e’lon qilingan.
Shuvoq o‘simligi Foto: AFP
“Shirin shuvoq ming yillar davomida xitoyliklar va yevropaliklar tomonidan ishlatilgan o‘simliklardan biridir. 2015 yilda xitoylik tadqiqotchi Tu Yuyu bezgakni davolashda 100 foiz samaradorlikni ko‘rsatgan shirin shuvoqning faol komponentini ajratib olgani va undan bezgakka qarshi dori yaratgani uchun Nobel mukofotiga sazovor bo‘ldi. Yaqinda ming yillik dorivor o‘simlik Vengriya-O‘zbekiston tadqiqot va innovatsion loyihasining asosiy elementiga aylandi. Asosiy ishlanmalar Debretsen universitetining farmatsevtika fakultetida amalga oshirilmoqda va Toshkent dori vositalari ishlab chiqarish markaziga aylanish istagini bildirdi”, deya Debretsen universiteti dekani Ildiko Backay so‘zlaridan iqtibos keltirilgan maqolada.
Dorivor o‘simliklardagi faol moddalarning tarkibi beqaror va ko‘plab tashqi omillarga, jumladan, iqlim va tuproqqa bog‘liq. Davom etayotgan Vengriya-O‘zbekiston ilmiy-tadqiqot loyihasi ushbu omillarning ayni zavoddagi faol komponentlar tarkibiga qanday ta’sir qilishini o‘rganmoqda.
Nashrda loyihaning O‘zbekiston tomonidan ishtirokchisi Toshkent farmatsevtika instituti, sanoat hamkori esa Vengriyaning Meditop Gyógyszergyártó Kft. farmatsevtika kompaniyasi ekani ma’lum qilingan.