O‘zbekistonliklar doriga qancha pul sarflaydi?
Fiskal cheklar bo‘yicha to‘plangan ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yili o‘zbekistonliklar dori vositalariga jami 19,7 trln so‘mdan ortiq pul sarflagan. Aholi jon boshiga eng yuqori xarajatlar Toshkent shahri (1,7 mln so‘m), Buxoro (746 ming so‘m) va Samarqand viloyatlarida (660 ming so‘m) qayd etilgan.
O‘zbekistonda dori-darmon eng ko‘p sotiladigan mahsulotlardan biri. Poytaxtning ayrim ko‘chalarida dorixonalar soni oziq-ovqat do‘konlari sonidan oshib ketganidan ham buni sezish mumkin.
Soliq qo‘mitasining Kun.uz’ga fiskal cheklar tahlili bo‘yicha taqdim qilgan ma’lumotlariga ko‘ra, o‘zbekistonliklar 2024 yilda dori vositalariga jami 19,7 trln so‘mdan ortiq pul sarflagan. Shundan 15,7 trln so‘mdan ko‘prog‘i import preparatlar, 4 trln so‘m mahalliy ishlab chiqarilgan preparatlar hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Aholi jon boshiga nisbatan to‘g‘ri keladigan eng yuqori xarajatlar quyidagi hududlarda qayd etilgan:
- Toshkent shahrida – 1,7 mln so‘m;
- Buxoro viloyatida – 746 ming so‘m;
- Samarqand viloyatida – 660,7 ming so‘m.
Eng kam xarajatlar:
- Qashqadaryo viloyatida – 308,9 ming so‘m;
- Qoraqalpog‘iston Respublikasida – 302,3 ming so‘m;
- Surxondaryo viloyatida – 289,5 ming so‘m.
Umuman o‘tgan yilda dori vositalari uchun eng katta xarajatlar Toshkent shahri (5 trln so‘m), Samarqand (2,6 trln so‘m) va Farg‘ona viloyatida (1,5 trln so‘m) qayd etilgan.
Eng ko‘p mablag‘ quyidagi kasalliklarni davolash uchun mo‘ljallangan dori vositalariga sarflangan:
- yurak-qon tomir kasalliklari;
- infeksion kasalliklar;
- og‘riq qoldiruvchi vositalar;
- asab tizimi kasalliklari;