Даулетмурат Тажимуратов қамоққа олинди
Блогер Даулетмурат Тажимуратов халқни ноқонуний митингга чорлаб, ўзини қорақалпоқ элига бош қилишни сўраганди. Журналист Лола Қаллиханова ҳам жиноят иши бўйича гумонланувчи сифатида жалб қилиниб, процессуал тартибда ушланган.
Бош прокуратура Қорақалпоғистондаги оммавий тартибсизликлар юзасидан қўзғатилган жиноят иши бўйича маълумот берди. Маълум қилинишича, тергов ҳаракатлари давомида жиноят иши бўйича Жиноят-процессуал кодексининг 227-моддаси тартибида 14 киши ушланган.
Қайд этилишича, шакллантирилган Бош прокуратура тергов гуруҳи зиммасига юз берган ҳодисаларнинг барча ҳолатларини аниқлаш, тергов ҳаракатларини холисона ҳамда қонунчиликка қатъий риоя этган ҳолда ўтказиш вазифаси юклатилган.
«Тергов ҳаракатлари давомида жиноят иши бўйича Жиноят-процессуал кодексининг 227-моддаси тартибида 14 киши ушланди.
Шу жумладан, Тажимуратов Д.М. ва Турданов А.Т.ларга нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан айблов эълон қилинди. Уларга нисбатан суднинг қарори билан қамоққа олиш эҳтиёт чораси қўлланилди.
Қаллиханова Л.О.нинг ҳаракатларида жамоат хавфсизлигига тажовуз қилиш жинояти аломатлари аниқланди. У жиноят иши бўйича гумонланувчи сифатида жалб қилиниб, процессуал тартибда ушланди.
Терговга жалб этилган фуқароларнинг шаъни ва қадр-қиммати ҳурмат қилиниши, қийноқ, зўравонлик, шафқатсиз ёки инсон шаъни ва қадр-қимматини камситувчи ҳаракатларга йўл қўйилмаслиги қатъий назоратга олинган.
Гумон қилинувчи ва айбланувчиларга ҳимоя ҳуқуқи тўла таъминланган ҳолда тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда, сақлаш жойларида қонунда назарда тутилган барча шароитлар таъминланган. Соғлиғи ва сақлаш шароитлари бўйича эътирозлари мавжуд эмас», дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, Қорақалпоғистон Республикасида содир этилган оммавий тартибсизликлар юзасидан 2022 йил 2 июль куни Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 159-моддаси 4-қисми билан қўзғатилган жиноят иши бўйича Бош прокуратура томонидан дастлабки тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Аввалроқ 2022 йил 1 июл куни соат 14:50 да «Эл хизметинде» газетаси муҳаррири ва блогер Даулетмурат Тажимуратов Telegram’даги «Makan.uz» канали орқали видеомурожаат йўллаб, видеомурожаатида фуқароларни жорий йилнинг 5 июл куни соат 17:00 да Қорақалпоғистон Республикасининг “озодлиги”ни сўраб Жўқорғи Кенгес биноси олдида митинг ўтказишга даъват қилгани маълум қилинганди.
Журналист Лола Қаллиханова «Makan.uz» канали асосчиси ва муаллифи ҳисобланади, у ҳам канал орқали видеомурожаат қилиб, халқни митингга чорлаган.