Ўзбекистон Фанлар академиясига янги президент сайланди
2017 йилнинг 10 январь куни Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясида Фанлар академиясининг президентини сайлашга бағишланган умумий мажлис бўлиб ўтди.
Мажлисда Фанлар академияси академиклари, директорлар кенгаши аъзолари иштирок этдилар. Умумий мажлис ишида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Мажлисда сўзга чиққан академиклар М.С.Салоҳиддинов, С.Ш.Рашидова, Р.А.Зоҳидов, Б.М.Беглов, Б.А.Назаров, А.А.Асқаров, Н.Р.Юсупбеков, А.А.Абдуллаев, профессор Ш.А.Эгамбердиев Ўзбекистон раҳбарияти ва ҳукумати томонидан мамлакатимиз илм-фани ривожига алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлаш баробарида академик фан олдида турган бир қатор долзарб масалаларни белгилаб олишди.
Шунингдек, улар Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси президентлигига сайлаш учун академик Б.С.Юлдошевнинг номзодини қўллаб-қувватлашди.
Академик Юлдошев Беҳзод Содиқович навбатдаги муддатга Фанлар академиясининг президенти этиб сайланди. Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевга мурожаат қабул қилинди.
Беҳзод Юлдашев (1945 йилда туғилган) – физика-математика фанлари доктори. 2000-2005 йилларда ҳам Фанлар академиясини бошқарган. ФА ядро физикаси Институти директори бўлиб ишлаган. Олий Мажлис Сенати аъзоси бўлган.
Маълумот учун, Фанлар академиясини 2006 йилнинг мартидан биология фанлари доктори, академик Шавкат Солиҳов бошқариб келганди.