«Яндекс» бизнеси россиялик инвесторлар консорциумига сотилди
Битим суммаси 475 миллиард рублни ташкил этди. Унинг шартларига кўра, 31 июлга қадар Yandex N.V. номини ўзгартиради ва «Яндекс» брендларидан фойдаланишни тўхтатади.
«Яндекс»нинг Москвадаги офиси / Фото: Kun.uz
Нидерландиянинг Yandex N.V. компанияси «Яндекс» бизнесини сотиш бўйича битимни тўлиқ ёпди ва гуруҳ акциядорлари таркибидан чиқди, деб хабар қилди компания матбуот хизмати 15 июл, душанба куни. Ҳужжатда айтилганидек, 2024 йил 31 июлга қадар Yandex N.V. номини ўзгартиради ва «Яндекс» брендларидан фойдаланишни тўхтатади.
Феврал ойида тузилган битим суммаси 475 миллиард рублни ташкил этди (тахминан беш миллиард евро). Унинг шартларига кўра, «Яндекс»нинг Россиядаги барча бизнеси ва хориждаги аксарият лойиҳалари россиялик инвесторлар ва менежерлар консорциумига ўтказилади. «Яндекс» янги бош компанияси - МКПАО «Яндекс» - Калининград вилоятида рўйхатдан ўтган. «Яндекс» қидирув, шаҳар, кўнгилочар ва таълим хизматлари, булутли ва сунъий интеллект технологиялари, автоном транспорт ва бошқа истиқболли йўналишларни ривожлантиришда давом этмоқда», — дейилади пресс-релизда.
Bloomberg манбаларига кўра, «Яндекс» асосчиси Аркадий Волож «Яндекс» бош директори этиб тайинланади - Yandex N.V. шундай ном олиниши кутилмоқда. Волож ҳозирда Россиядан ташқарида тўртта йўналишни ривожлантирмоқда – булутли технологиялар, учувчисиз транспорт воситалари, сунъий интеллект ва дастурчилар учун онлайн таълим. Компанияда асосан Россия Федерациясида қолишни истамаган собиқ «Яндекс» ходимлари ишлайди.