Сайловда муддатидан олдин овоз бериш кунлари ва вақти белгиланди
Сайлов куни ўз яшаш жойида бўлмаган сайловчилар 16-23 октябр кунлари муддатидан олдин овоз бериши мумкин.
Фото: Марказий сайлов комиссияси
Марказий сайлов комиссияси (МСК) мажлисида сайловчиларнинг муддатидан олдин овоз беришини ташкил қилиш, ногиронлиги бўлган шахсларнинг сайлов ҳуқуқларини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар, хорижий давлат кузатувчиларини аккредитациядан ўтказиш ҳамда бошқа масалалар кўриб чиқилди.
Мажлисда сайлов куни ўз яшаш жойида бўлмаган сайловчилар учун 2024 йил 16-23 октябр кунлари муддатидан олдин овоз беришни ташкил этиш тўғрисидаги Марказий сайлов комиссиясининг қарори қабул қилинди.
Қайд қилинишича, 27 октябр куни ўтказиладиган сайловда Олий Мажлис Қонунчилик палатасига 11 нафар ва маҳаллий Кенгашларга 605 нафар ногиронлиги бўлган шахс депутатликка номзод сифатида рўйхатга олинган.
Мажлисда ногиронлиги бўлган шахсларга ўз сайлов ҳуқуқларини амалга ошириши учун зарур шарт-шароитлар яратиш мақсадида сайлов бюллетенларини тўлдириш учун Брайл алифбоси асосидаги трафарет намунасини тасдиқлаш, сайлов участкаларида ногиронлиги бўлган ва жисмоний имконияти чекланган шахслар учун махсус жиҳозланган яширин овоз бериш кабиналари, оптик лупалар (катталаштирувчи ойналар) ҳамда қўшимча ёриткичлар ўрнатиш ҳамда сайлов участкасига мустақил равишда бора олмайдиган сайловчиларнинг сайлов куни турар жойларида овоз беришини ташкил этиш масалалари муҳокама қилиниб, тегишли қарор қабул қилинди.
Шунингдек, МСК қарори билан Туркий Давлатлар Парламент Ассамблеясининг 19 нафар, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси, Россия ва Хитойдан 2 нафардан, АҚШ 3 нафар ҳамда Буюк Британия, Латвия, Литва, Франция, Ҳиндистон ва Япониянинг 1 нафардан вакили, жами 36 нафар хорижий ва халқаро кузатувчи аккредитациядан ўтказилди.