Самарқанд, Сурхондарё ва Тошкент вилоятларига бош имом-хатиблар тайинланди
28 феврал куни Ўзбекистон мусулмонлари идорасида ўтказилган йиғилишда ташкилий масалалар кўрилди. Хусусан, Сурхондарё, Самарқанд ҳамда Тошкент вилоятлари бош имом-хатиблари лавозимидан олиниб, янги вакиллар тайинланди.
Фото: Ўзбекистон мусулмонлари идораси
28 феврал куни Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий Шайх Нуриддин Холиқназар ҳазратлари раислигида Сурхондарё, Самарқанд ҳамда Тошкент вилоятларида фаолият юритаётган туман ва шаҳар бош имом-хатиблари иштирокида видеомулоқот йиғилиши бўлиб ўтди. Идора матбуот хизматининг хабар беришича, йиғилишда ташкилий масалалар кўрилган.
Хусусан, Сурхондарё вилояти бош имом-хатиби Алиакбар домла Сайфуддинов ўз аризасига кўра вазифасидан озод этилиб, Термиз шаҳридаги «Ҳаким Термизий» жоме масжиди имом-хатиби вазифасида қолдирилди.
Термиз шаҳри бош имоми ва «Мангузар» жоме масжиди имом-хатиби лавозимида ишлаб келаётган Расулжон домла Абдуллаев Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг Сурхондарё вилоятидаги вакили, вилоят бош имом-хатиби вазифасига тайинланди.
Шунингдек, Тошкент шаҳар Мирзо Улуғбек тумани «Олтинтепа» масжидида имом-хатиб бўлиб ишлаб келаётган Аҳмадхон қори Алимов Ўзбекистон мусулмонлари идораси Самарқанд вилояти вакили, вилоят бош имом-хатиби этиб тайинланди.
Ўзбекистон мусулмонлари идораси Самарқанд вилояти вакили вазифасини вақтинчалик бажариб келган Ёқубжон домла Мансуров бош имом-хатиб ўринбосари ва Самарқанд тумани «Хўжа Аҳрори Валий» жоме масжиди имом-хатиби вазифаларида қолдирилди.
Ўзбекистон мусулмонлари идораси Тошкент вилояти вакили Жасурбек домла Раупов ҳам ўз ихтиёри билан лавозимидан озод этилиб, Зангиота туманидаги «Зангиота» жоме масжиди имом-хатиби вазифасида қолдирилди.
Тошкент тумани бош имоми ва мазкур тумандаги «Ҳасанбой ота» жоме масжиди имом-хатиби вазифасида ишлаб келаётган Дониёр домла Икромов Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг Тошкент вилояти вакили, вилоят бош имом-хатиби лавозимига тайинланди.