Shavkat Mirziyoyev attends Victory Parade in Moscow (photos)
As part of a working visit to Moscow, the President of Uzbekistan took part in solemn events in connection with the 78th anniversary of the Victory in World War II.
Presidents of Belarus Alexander Lukashenko, Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, Kyrgyzstan Sadyr Japarov, Tajikistan Emomali Rahmon, Turkmenistan Serdar Berdimuhamedow and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan also attended the Victory Parade on Red Square.
At the end of the parade, Shavkat Mirziyoyev, together with the leaders of friendly countries, laid a wreath at the Tomb of the Unknown Soldier in the Alexander Garden and honored the memory of soldiers, including the sons of Uzbekistan, who gave their lives for their Motherland in World War II.
Thus, the presidential working visit to Russia ended. At the airport, the President of Uzbekistan was seen off by Russian Minister of Economic Development Maxim Reshetnikov and other officials. The head of state left for Tashkent.