Муаллифлик ҳуқуқлари ҳимоя муддати 50 йилдан 70 йилга оширилади
Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтмоқда. Унда депутатлар “Интеллектуал мулк объектларининг ҳуқуқий муҳофазаси янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда кўриб чиқди.
Қонун лойиҳасида интеллектуал мулк объектларини давлат рўйхатидан ўтказиш жараёнига тезкор экспертизани жорий этиш, интеллектуал мулк объектларини рўйхатдан ўтказиш муддатларини қисқартириш, муаллифлик ҳуқуқи ва турдош ҳуқуқлар соҳасида мулкий ҳуқуқлар ҳимоя муддатини узайтириш нормалари ўз аксини топган.
Шунингдек, лойиҳага муаллиф вафотидан кейин муаллифлик ҳуқуқлари ҳимоя муддатини 50 йилдан 70 йилга ошириш тўғрисидаги норма киритилди. Бу муаллифнинг камида иккита авлоди яшаган давр мобайнида унга тегишли бўлган мулкий ҳуқуқлар ҳимояси таъминланишига хизмат қилади.
Депутатлар қайд этишича, қонун лойиҳасининг қабул қилиниши талабнома берилган интеллектуал мулк объектларини рўйхатдан ўтказиш, шу билан бирга, ишлаб чиқаришга ишланмалар киритилишини рағбатлантириш ҳамда маҳсулотлар ва хизматларнинг турларини кенгайтиришга хизмат қилади.
Қонун лойиҳаси депутатлар томонидан учинчи ўқишда қабул қилинди.