O‘zbekistonda CubeSat ilmiy-ta’lim sun’iy yo‘ldoshi ishlab chiqiladi va uchiriladi
O‘zbekistonda CubeSat ilmiy-ta’lim sun’iy yo‘ldoshi ishlab chiqariladi va uchiriladi. Bu haqda AOKAda “O‘zbekkosmos” agentligi rahbariyati va mutasaddilari ishtirokida o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qilindi.
Joriy yilning 26-27- aprel kunlari O‘zbekiston ikkinchi bor xalqaro kosmik hamjamiyat konferensiyasiga mezbonlik qildi. O‘zbekiston ikkinchi bor 30 dan ortiq davlatdan 250 dan ortiq kosmik korporatsiyalar, agentlik va qo‘mitalar vakillarining uchrashuv joyiga aylandi.
"O‘zbekkosmos" tomonidan tashkil etilgan ushbu xalqaro konferensiyaning kun tartibi xalqaro hamkorlik va sarmoya, xavfsizlik, moliya, kosmik sohani tartibga solish, yangi sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari, New Space industriyasidagi global tendensiyalar, Geoaxborot texnologiyalari, Yerni masofadan zondlash, sun’iy yo‘ldoshli aloqa kabi mavzularni qamrab oldi.
Tadbir doirasida “O‘zbekkosmos” agentligi va Innovatsion rivojlanish agentligi o‘rtasida imzolangan hamkorlik memorandumi doirasida O‘zbekistonda CubeSat ilmiy-ta’lim sun’iy yo‘ldoshini ishlab chiqish va uchirilishi rejalashtirilayotgani e’lon qilindi. Ushbu loyihaning asosiy maqsadi - sun’iy yo‘ldoshni yaratish, yig‘ish, uchirish va kelgusida boshqarish bo‘yicha zaruriy salohiyatni yaratish hisoblanadi.
Shuningdek, Turkiya, AQSh, Qozog‘iston va BAA bilan bir qator qo‘shma loyihalar bo‘yicha kelishuvga erishildi. Ularning aksariyati soha uchun yangi kadrlar tayyorlashga qaratilgan.