Google uchun har bir foydalanuvchining «barmoq izi» qanday ekani aytildi
Kaspersky mutaxassisi Larkina: Google'ning har bir foydalanuvchisida «barmoq izi» bor.
Google har bir foydalanuvchisining o‘z barmoq izi bor. Bu foydalanuvchilarning texnik xarakteristikalari to‘plami, masalan: shaxsiy kompyuter yoki smartfon ekrani o‘lchamlari, qurilmaga o‘rnatilgan ilovalar ro‘yxati, IP manzili, joylashuvi, plata ma’lumotlari va boshqalar, dedi «Laboratoriya Kasperskogo»ning kontent tahlili bo‘yicha mutaxassisi Anna Larkina.
«Ta’kidlash joizki, barmoq izi faqatgina kompaniyalarga foydalanuvchining noyob portretini yaratishga yordam beradigan vositadir. U, masalan, onlayn firibgarlikka qarshi kurashish uchun firibgarlikka qarshi tizimlarda ishlatilishi mumkin. Kompaniyalar bunday ma’lumotlardan ko‘proq mos reklama ko‘rsatish yoki boshqa marketing maqsadlarida ham foydalanishlari mumkin», — deya ta’kidladi mutaxassis.
Firibgarlar ushbu ma’lumotlardan ijtimoiy muhandislikni yaxshilash uchun ham foydalanishlari mumkin (maxfiy ma’lumotlarni olish yoki xavfsiz tizimlarga kirish uchun odamlarni manipulyatsiya qilish).
«Nazariy jihatdan, agar tajovuzkorlar foydalanuvchilarning texnik xususiyatlarini bilib olsa, ular odamlar haqidagi boshqa ma’lumotlarda bo‘lgani kabi, o‘z hikoyalarining ishonchliligini oshirish uchun ham foydalanishlari mumkin», dedi Larkina.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ma’lumotlarni to‘playdigan skriptlarni aniqlaydigan va ularni bloklaydigan yoki «qisqartiradigan» maxsus brauzer plaginlari mavjud.