Andijon viloyatini rivojlantirish bo‘yicha besh yillik dastur tasdiqlandi
Vazirlar Mahkamasining «2022-2026 yillarda Andijon viloyati hududlarini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va aholi turmush darajasini yanada yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan quyidagilar tasdiqlandi:
aholining mavjud muammolarini bartaraf etishga qaratilgan amaliy tadbirlarni o‘z ichiga olgan «yo‘l xaritasi»;
Andijon viloyati shahar va tumanlarining ixtisoslashuvi, «o‘sish nuqtalari» va «drayver sohalari»;
- sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalarini rivojlantirish bo‘yicha investitsiya loyihalarining yig‘ma parametrlari;
- 2022 yilda Andijon viloyatida muhandislik-kommunikatsiya, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish infratuzilmasini rivojlantirish hamda ijtimoiy soha obektlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar;
- Andijon viloyatining tuman va shaharlarida ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha shakllantirilgan istiqbolli loyihalarning manzilli ro‘yxati.
Kompleks rivojlantirish dasturiga muvofiq, Andijon viloyatida 2022-2026 yillarda yalpi hududiy mahsulot va sanoat mahsulotlari hajmi 1,4 baravarga, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish 1,2 baravarga, xizmatlar hajmi 3,0 baravarga hamda qurilish ishlari hajmi 1,4 baravarga oshiriladi.