O‘zbekiston | 16:30 / 22.07.2023
“Qurilish qilinadigan hududdan olingan namunalarda o‘ta xavfli yuqumli kasalliklar qo‘zg‘atuvchilari aniqlanmadi” - Sanepidqo‘mita
Toshkent vaksina va zardoblar instituti hududidan olingan namunalar bir vaqtning o‘zida uchta laboratoriyada mikroskopik, bakteriologik va biologik usulda tekshirildi va o‘ta xavfli infeksiyalar topilmadi.
Toshkent vaksina va zardoblar ilmiy-tadqiqot instituti hududida qurilishi rejalashtirilgan binolarning eskiz-rejasi
Poytaxtning Yunusobod tumani Shayx Shibliy mahallasi aholisining tarmoqlarda tarqalgan videomurojaatida 70 yil davomida yuqumli kasalliklarga qarshi vaksina va zardoblar ishlab chiqarilgan ilmiy-tadqiqot instituti o‘rnida ko‘p qavatli turar joy majmuasi qurilishi boshlangani, bu hududda emdorilar sinab ko‘rilgan hayvonlarning jasadi ko‘milgani, ayrim infeksiya qo‘zg‘atuvchi sporalar o‘lmasligi va 100 yilgacha saqlanib qolishi, shu sababdan ham hududni kovlash mumkin emasligi aytilgandi.
Toshkent vaksina va zardoblar ilmiy-tadqiqot instituti Foto: uzpharmagency.uz
Ta’kidlash kerakki, mazkur masala jamoatchilik o‘rtasida rezonansga sabab bo‘ldi. Shundan so‘ng mutaxassis-ekspertlardan iborat ishchi guruh tuzilib, ular tomonidan Toshkent vaksina va zardoblar ilmiy-tadqiqot institutining hududi o‘rganilgan. O‘rganish davomida Toshkent vaksina va zardoblar ilmiy-tadqiqot instituti hududidan o‘ta xavfli yuqumli infeksiyalar qo‘zg‘atuvchilarining mavjudligi yoki yo‘qligini aniqlash maqsadida laboratoriya tekshiruvi o‘tkazish uchun namunalar olinib, tekshiruv natijalari e’lon qilingandi.
Biroq bu tekshiruvlarda aholi bevosita ishtirok etmagani to‘g‘risida e’tirozlar bo‘lganidan so‘ng 30 may sanasida aholi va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokida “Bekkeri o‘rasi” deb taxmin qilingan 6 ta nuqtadan 15 ta namunalar olingandi.
“Olingan namunalar Sanepidqo‘mitaning o‘ta xavfli yuqumli kasalliklar laboratoriyasi va uning Toshkent shahar boshqarmasi laboratoriyalarida hamda bir vaqtning o‘zida Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi laboratoriyalarida tahlil qilindi.
Uzoq muddatli o‘tkazilgan mikroskopik, bakteriologik va biologik usuldagi tekshiruvlarda o‘ta xavfli yuqumli kasalliklar qo‘zg‘atuvchilari aniqlanmadi”, deyiladi Sanepidqo‘mita axborot xizmatining xabarida.
Holatni o‘rgangan ishchi-guruh a’zolaridan biri mahalliy aholi bilan uchrashuv chog‘ida kuydirgiga chalingan tirik yoki o‘lik hayvon hech qachon Bekkeriya o‘rasiga tashlanmasligi, veterenariya-sanitariya qoidalari bo‘yicha o‘raga tashlashdan oldin, albatta, ular kuydirilishi, kuydirgi o‘choqlari, vaksina va emdorilar sinovdan o‘tkazilgan hayvonlar qabristonlari, “Bekkeriya o‘ra”larining maxsus xaritasi borligi, Toshkent vaksina va zardoblar ilmiy-tadqiqot instituti hududi bunday o‘choqlar ro‘yxatida yo‘qligini ta’kidlagandi.