Buyuk Britaniyada 200 ta kompaniya to‘rt kunlik ish haftasiga o‘tdi
Asosan yosh xodimlar yangi modelni yoqlab chiqmoqda. Ular besh kunlik ish haftasini eski davr sarqiti deb hisoblaydi.
Buyuk Britaniyaning ikki yuzta kompaniyasi xodimlarning ish haqini saqlagan holda doimiy to‘rt kunlik ish haftasiga o‘tdi. Umumiy hisobda ushbu kompaniyalarda 5000 dan ortiq odam ishlaydi, deb xabar bermoqda The Guardian Britaniyaning to‘rt kunlik hafta fondi ma’lumotlariga tayanib.
Soha bo‘yicha qaralsa, yangi siyosat asosan marketing va reklama kompaniyalari hamda ommaviy axborot vositalari (30 ta korxona) tomonidan qabul qilingan. Ularning ortidan xayriya va ijtimoiy ta’minot tashkilotlari (29 ta kompaniya), axborot texnologiyalari sohasidagi korxonalar (24 ta kompaniya) hamda biznes, konsalting va boshqaruv bilan shug‘ullanuvchi tashkilotlar (22 ta kompaniya) yangi rejimni joriy etdi. To‘rt kunlik ish haftasiga o‘tgan firmalarning aksariyati Londonda joylashgan.
Yangi rejim tarafdorlari besh kunlik modelni eski iqtisodiy davr sarqiti deb hisoblaydi.
“Ertalab soat 9 dan kechki 5 gacha davom etadigan besh kunlik ish haftasi 100 yil avval o‘ylab topilgan va uni yangilash payti allaqachon kelgan”, — dedi To‘rt kunlik hafta fondi direktori Jo Rayl. “Ish haqi kamaytirilmagan holda to‘rt kun ishlash ham xodimlar, ham ish beruvchilar uchun foydali, buni yuzlab Britaniya kompaniyalari va bitta mahalliy kengash misolida ko‘rdik”.
Spark Market Research tomonidan o‘tkazilgan tadqiqotga ko‘ra, an’anaviy mehnat modellariga ko‘proq, yosh xodimlar qarshi chiqmoqda. 18 yoshdan 34 yoshgacha bo‘lgan britaniyaliklarning 78 foizga yaqini besh yil ichida to‘rt kunlik ish haftasi odatiy holga aylanishini taxmin qilmoqda. Spark boshqaruv direktori Linsi Kerolan bu yoshdagi insonlar, ya’ni keyingi 50 yilning asosiy ishchi kuchi “eski ish uslublariga qaytishni xohlamasligini” ta’kidladi.
“Ushbu guruh ham ruhiy salomatlik va umumiy farovonlikni o‘zining asosiy maqsadlari deb hisoblaydi. To‘rt kunlik ish haftasi esa ular uchun hayot sifatini oshirishning muhim omilidir”, — deb xulosa qildi u.
Britaniyada to‘rt kunlik ish haftasi bo‘yicha eksperiment 2024 yilda amalga oshirilgan edi. Unga dastlab 17 ta kompaniya qo‘shilgan. Sinov vaqtida ushbu kompaniyalarda mehnat unumdorligi o‘sib, xodimlar ishidan mamnun bo‘lgan, shuningdek, yosh mutaxassislarni ishga jalb qilish osonlashgan.