Истанбулда бошланган Туркий кенгаш медиа форумида ўзбек халқига тил байрами муносабати билан табрик йўлланди
Бугун, 22 октябрь куни Истанбул шаҳрида Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг «Олис ўтмиш, кучли келажак» номли медиа форуми бошланди.
Kun.uz мухбирининг хабар беришича, форумда Озарбойжон, Шимолий Кипр, Туркия, Қозоғистон, Қирғизистон, Можаристон, Туркманистон ва Ўзбекистондан 500 дан ортиқ ахборот соҳаси расмийлари, тилшунос олимлар, дипломатик корпус ва ОАВ вакиллари ҳамда жамоатчилик вакиллари қатнашмоқда.
Ушбу форум кенгашнинг медиа соҳасига бағишланиб ўтказилаётган илк халқаро анжумани ҳисобланади. 24 октябрга қадар давом этадиган форумда видео-конференц-алоқа билан Туркия президенти Ражаб Тоййиб Эрдўған, Шимолий Кипр президенти, Озарбойжон президенти ёрдамчиси ҳам нутқ сўзлайди.
Тадбир бошида Туркия президенти администрация ҳузуридаги Коммуникациялар бошқармаси бошлиғи ўзбек халқини давлат тили куни муносабати билан табриклади. Форум давом этмоқда.
Асосий мақсади - туркий давлатлар ўртасида ҳар томонлама ҳамкорликни ривожлантириш бўлган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши (Туркий кенгаш) 2009 йил октябрь ойида ташкил этилган.
Туркий кенгашга Озарбойжон, Туркия, Қозоғистон, Қирғизистон киради. 2019 йилнинг кузида Ўзбекистон ҳам уларга қўшилди.