Словения ўзбекистонлик тиббиёт ходимларини ишга олмоқчи
Мамлакат элчихонаси кўмагида (қароргоҳи Будапешт шаҳрида жойлашган) Миграция агентлиги директори ўринбосари Матлаб Қуронов, Словения Бандлик хизмати бош директори Грета Метка Барбо Шкербинц ва Миграция департаменти директори Анка Роде ўртасида музокаралар ташкил этилди.
Учрашув давомида меҳнат миграцияси соҳасини ривожлантириш ва ўзбекистонлик мутахассисларини Словенияга ишга жалб қилиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Словения томони Ўзбекистон шифокор ва ҳамшираларини мамлакатдаги тиббий муассасаларга ишга жалб қилишга қизиқиш билдирди.
Ҳукуматлар ўртасидаги келишувларни ҳуқуқий жиҳатдан мустаҳкамлаш мақсадида Миграция агентлиги ва Словения Бандлик хизмати ўртасида ҳамкорлик баённомаси имзоланди.
Томонлар Ўзбекистон мутахассисларини Словенияга ишга юбориш бўйича аниқ чора-тадбирларни ўз ичига олган қўшма "Ҳаракатлар режаси"ни ишлаб чиқишга келишиб олдилар.
Мазкур ҳужжат асосида словен томони мамлакатда Словенияда ишга жойлашиш, мутахассисларга қўйилган талаблар ва лицензия олиш шартларига бағишланган ташвиқот тадбирларини ташкил қилади.