O‘ttiz yil oldin Yaponiyadagi sekta Tokio metrosida zarin gazi ishlatib, terakt uyushtirgandi - fotosuratlar
Bu nodavlat tashkilot mustaqil ravishda kimyoviy qurol tayyorlashi va qo‘llashi bilan bog‘liq birinchi va oxirgi holat bo‘lib qoladi.
1995 yil 20 mart kuni Tokio metrosida bir vaqtning o‘zida beshta bekatda jangovar zarin gazidan foydalangan holda terakt sodir etiladi. Uni Syoko Asahara boshchiligidagi «Aum Sinrikyo» apokaliptik sektasi uyushtirgan. 13 kishi halok bo‘lgan, mingdan ortiq kishi jabrlangan. Sekta rahbarlarining aksariyati hibsga olinadi, ulardan 13 nafari, shu jumladan Asahara qatl etiladi.
Syoko Asahara (haqiqiy ismi Tadzuo Matsumoto) 1987 yilda «Aum Sinrikyo» harakatiga asos solgan. U 32 yoshda edi, chaqaloqlikdagi kasallik tufayli deyarli butunlay ko‘r bo‘lgan, u an’anaviy tibbiyot bilan shug‘ullanishga, Hindistonga bir necha marta ziyoratga borishga va hatto dalay-lama bilan uchrashishga ulgurgan.
«Aum Sinrikyo» millenaristik sekta edi, ya’ni uning izdoshlari tez orada qiyomat bo‘lishiga tayyorlanardi. U buddizm, hinduizm va xristianlik elementlarini birlashtirgan. Xususan, Syoko Asahara o‘zini Iso Masih deb atagan.