2025 yilda O‘zbekiston bug‘doy uni importini qisqartirdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil davomida O‘zbekistonga 8 ta xorijiy davlatdan jami 422,6 ming tonna bug‘doy uni import qilingan. Import qilingan mahsulotlarning umumiy qiymati 124,6 mln AQSh dollarini tashkil etgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bug‘doy uni importi hajmi 2024 yilga nisbatan 48,3 ming tonnaga yoki 10,3 foizga kamaygan. Bu esa mamlakatda ichki ishlab chiqarish hajmining oshishi, mahalliy xomashyodan foydalanish darajasi kengayishi yoki import tarkibining o‘zgarishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
2025 yilda O‘zbekistonga bug‘doy uni yetkazib berishda asosiy ulushni qo‘shni davlatlar tashkil etgan. Xususan, importning mutlaq qismi Qozog‘iston hissasiga to‘g‘ri keladi.
Bug‘doy uni yetkazib bergan asosiy davlatlar quyidagilar:
Qozog‘iston — 399,8 ming tonna;
Rossiya — 22,1 ming tonna;
Tojikiston — 425 tonna;
AQSh — 90 tonna;
Qirg‘iziston — 50 tonna;
boshqa davlatlar — 71,3 tonna.
Statistikaga ko‘ra, Qozog‘istondan import qilingan bug‘doy uni umumiy import hajmining deyarli barchasini tashkil etgan. Rossiya ikkinchi o‘rinni egallagan bo‘lsa, qolgan davlatlar ulushi nisbatan kam bo‘lib qolmoqda.
Bug‘doy uni importi hajmining kamayishi bir qator omillar bilan izohlanishi mumkin:
mahalliy tegirmonchilik sanoati ishlab chiqarish quvvatlarining oshishi;
ichki bozorda don yetishtirish va qayta ishlash hajmlarining ko‘payishi;
logistika va narx siyosatidagi o‘zgarishlar;
importni diversifikatsiya qilish yoki optimallashtirish choralari.
Shu bilan birga, import geografiyasining cheklanganligi O‘zbekistonning bug‘doy uni ta’minotida ayrim mamlakatlarga yuqori darajada bog‘liqligini ham ko‘rsatadi.
2025 yilda bug‘doy uni importi kamayganiga qaramasdan, mamlakat ushbu mahsulot bo‘yicha tashqi bozorga ma’lum darajada bog‘liqligini saqlab qolmoqda. Ayniqsa, asosiy ta’minotchi sifatida Qozog‘iston ulushi yuqori bo‘lib qolmoqda. Bu esa oziq-ovqat xavfsizligi va import diversifikatsiyasi masalalarini dolzarbligicha saqlab turibdi.